راه اندازی DHCP Relay در میکروتیک

۱۸ اسفند ، ۱۳۹۹

در بعضی از سناریوها امکان دارد که چندین شبکه مختلف در رنج IPهای مختلف داشته باشیم و به طور مثال DHCP server ما در یک شبکه وجود داشته باشد و می‌خواهیم این سرور به یوزرهای دیگر شبکه‌ها هم سرویس بدهد اما با وجود روتر همچین امکانی وجود ندارد که مستقیما از سرور سرویس بگیریم بنابراین باید از DHCP relay استفاده بکنیم.

ابتدا تنظیمات مربوط به dhcp server میکروتیک را انجام میدهیم سپس تنظیمات مربوط به dhcp relay را بررسی می‌کنیم. فرض می‌کنیم که ارتباط بین روترها از طریق کابل برقرار هست. پس ابتدا در dhcp server یک ip pool در رنج شبکه‌ای که می‌خواهیم سرویس بدهیم، درست می‌کنیم. سناریویی که می‌خواهیم انجام دهیم بصورت زیر است.

 

 

تنظیمات DHCP server را بصورت زیر انجام می دهیم.

 

 بعد از تعریف کردن ip pool  وارد dhcp server می‌شویم و یک سرور اضافه می‌کنیم یک بار برای LAN-1 و یکبار هم برای LAN-2 تعریف می‌کنیم و در قسمت Relay یکبار ip پورت متصل به LAN-1  را وارد می‌کنیم و یکبار هم ip پورت متصل به LAN-2 را وارد می‌کنیم که این‌ها نقش dhcp relay  را برای ما بازی می‌کنند. همچنین در قسمت address pool باید pool هایی که تعریف کردیم را انتخاب کنیم تا به هر شبکه‌ای از رنجی که تعریف کردیم شروع به ip دادن بکند.

در بخش interface هم باید پورتی را انتخاب بکنیم که از طریق آن به روتر dhcp relay متصل هستیم.

 

سپس وارد تب Networks می‌شویم و آدرس ip هر شبکه و همچنین آدرس gateway برای هر شبکه را هم مشخص می‌کنیم.

 

 

حالا در سمت dhcp relay  تنظیمات زیر را انجام می‌دهیم.

 

 

در قسمت Interface هم باید پورتی را وارد کنیم که به LAN-1 متصل هستش برای LAN-2 هم باید پورتی را وارد بکنیم که dhcp relay به آن متصل است. در قسمت dhcp server هم باید Ip سرورمان را وارد کنیم.

 

نویسنده: دپارتمان شبکه هینزا

میانگین آرا:
78.6% (71 نفر)
رای دهید:
مقالات مرتبط
مشاهده بیشتر...