Failover در میکروتیک

۰۱ خرداد ، ۱۳۹۵

امروزه نیاز به اینترنت در شبکه های کامپیوتری امری اجتناب ناپذیر می باشد به طوری که متصل نبودن اینترنت حتی برای چندین ساعت یا دقیقه میتواند مشکلاتی را به وجود آورد . ما در این مقاله به موضوعی به نام Failover  می پردازیم که اتصال شبکه ما را به اینترنت تضمین می کند .

Failover  در میکروتیک در دو حالت مختلف باید بررسی شود :

  1. اتصال ما با ISP  قطع شده باشد.  مثلا اتصال PPPOE  قطع شده باشد و چراغ DSL  در مودم خاموش باشد یا اتصال کابل تا روتر میکروتیک قطع شده باشد یا مودم خاموش شده باشد .
  2. این حالت زمانی است که اتصال ISP با اینترنت دچار مشکل شده است . به عنوان مثال فرض کنید ارتباط PPPOE  ما با ISP  برقرار است ولی زمانی که Ping  میگیریم Request time out  داده میشود و یا زمانی که حجم یا مدت اشتراک  اینترنت تمام شده باشد .

ما در این مقاله به بررسی حالت اول و در مقاله بعدی به حالت دوم خواهیم پرداخت .

حالت اول :

ابتدا لینک های  اینترنت درون میکروتیک را فعال میکنیم  ( ساختن PPPOE Client  ) فقط باید توجه کرد در هنگام ساختن PPPOE Client تیک مربوط به Add Defult Route   را باید برداریم .

سپس به قسمت IP > Route  رفته و دو روت ایجاد میکنیم به صورت زیر :

IP > Routes > Add > Dst.Address : 0.0.0.0/0 > Gateway : Pars Online > Check Gateway : ping > Distance : 1

IP > Routes > Add > Dst.Address : 0.0.0.0/0 > Gateway : Shatel >  Distance : 2

در اینجا اگر لینک اول قطع شود به distance  بالاتر (لینک دوم ) می رود .

*نکته : درحالت اول و در حالت دوم  هنگام نوشتن NAT برای اینکه اینترنت رو به اینترفیس ها منتقل کنیم باید توجه کنیم که Out Interface  را خالی بگذاریم ما نند تصویر زیر :

در مقاله بعد به حالت دوم خواهیم پرداخت.

 

نویسنده: دپارتمان شبکه هینزا

میانگین آرا:
89.2% (13 نفر)
رای دهید:
مقالات مرتبط
مشاهده بیشتر...