نکات موثر سئو برای جذب بیشتر مخاطب

نکات موثر سئو برای جذب بیشتر مخاطب

در دنیای امروز که با سرعت زیادی در حال تغییر است، تکنیک‌های سئو به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کنند و نکته منفی این موضوع این است که به درستی نمی‌توان از این تغییرات آگاه شد. روش‌های سئویی که در سال ۲۰۱۸ موثر بوده‌اند، اکنون نه تنها منسوخ شده‌اند، بلکه ممکن است حتی برای رتبه‌بندی سایت شما مضر هم باشند. به همین دلیل است که شما باید همواره از برترین تکنیک‌های سئو آگاهی داشته باشید.

۱۲ مهر ۱۴۰۰

در این مقاله قصد داریم برترین تکنیک‌های سئو در سال ۲۰۱۹ را به شما ارائه دهیم تا بتوانید بازدیدکنندگان بیشتری را به سایت خود جذب کنید.

۱- بهبود تجربه کاربر از سایت شما

ابتدا باید بدانیم که گوگل برای موتور جستجوی خود چه کاری انجام می‌دهد. همانند هر موتور جستجوی دیگری، آن‌ها نیز می‌خواهند بهترین نتایج را به کاربران خود ارائه دهند. اگر کاربران در هنگام جستجوی یک مطلب خاص، فهرستی از مطالب بی‌ربط را مشاهده کنند دیگر از این موتور جستجو استفاده نخواهند کرد. شما نیز در هنگام بهینه‌سازی وبسایت خود باید سعی کنید، بهترین نوع محتوا را تولید کنید. برای این کار ۵ تکنیک اصلی وجود دارد که عبارتند از:

۱) آسان‌سازی قابلیت خواندن محتوا با استفاده از پاراگراف‌های کوتاه، کوتاه کردن جملات، استفاده از تیترهای مناسب، استفاده از بولت، استفاده از عکس، در نظر گرفتن فضای خالی برای سایت و از همه مهم‌تر بالا بردن کیفیت محتوای سایت

۲) استفاده از تکنیک باکت بریگید (bucket brigade) به منظور جلب توجه مخاطب به مطلب و دنبال کردن آن توسط مخاطب. این تکنیک شامل تقسیم شرح یک ایده بین چندین جمله مختلف است تا خواننده برای درک آن ایده مطلب را دنبال کند. همچنین استفاده از عبارت «در ادامه توضیح می‌دهیم که ...» یا عبارت‌هایی که برای توضیح مطالب بعدی از علامت دو نقطه (:) استفاده می‌کنند مانند «عبارتند از:» می‌توانند نظر مخاطبان را جلب کنند.

۳) استفاده از اشکال مختلف برای درک بهتر مطلب توسط مخاطب (نوشتن مطالب در اشکالی مانند مستطیل، مثلث و ...)

۲- بهینه‌سازی سایت برای جستجوی صوتی

آیا می‌دانید طبق بررسی‌های انجام شده، تا سال آینده ۵۰ درصد از کاربران برای جستجوی مطلب از جستجوی صوتی (مانند سیری اپل یا گوگل هوم) استفاده خواهند کرد؟

به همین دلیل این نکته بسیار حائز اهمیت است که عادت‌های جستجوگران صوتی را بشناسید و بتوانید سایت خود را با توجه به نوع جستجوی آن‌ها بهینه‌سازی کنید. برای مثال، یک جستجوگر متنی ممکن است عنوان «غذای کوسه» را در گوگل جستجو کند. اما یک جستجوگر صوتی معمولا برای پیدا کردن این مطلب به موتور جستجوی صوتی می‌گوید:

«کوسه‌ها چه می‌خورند؟»

جستجوگران صوتی معمولا از عبارات سوالی برای پیدا کردن مطلب استفاده می‌کنند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم محتوای سایت خود را برای پیدا کردن این نوع مطالب سوالی بهینه‌سازی کنید. استفاده از کلمات کلیدی طولانی و بزرگ می‌تواند برای این تکنیک بسیار مفید باشد.

۳- تمرکز بر خوشه‌های موضوعی به جای کلمات کلیدی

موتور جستجوی گوگل برای یافتن مطالب از الگوریتم‌های خاصی استفاده می‌کند. هدف این الگوریتم‌ها درک تمایل کاربران است، این که به دنبال چه موضوعی می‌گردند و چه مطالبی به درد آن‌ها می‌خورد. شما نباید توقع داشته باشید که تنها با استفاده از کلمه کلیدی مناسب، سایت شما در رده اول مطالب جستجو شده قرار بگیرد. شما باید از خوشه‌های موضوعی مناسب برای موضوعات مختلف استفاده کنید.

برای این کار ابتدا باید مخاطبان سایت خود را بشناسید. محتوایی که در سایت خود قرار می‌دهید باید کاملا مطابق با میل مخاطبان باشد. هرچه بهتر مخاطبان خود را بشناسید، محتوای بهتری را می‌توانید تولید کنید. این موضوع بر بهبود سئو بسیار موثر است.

همچنین باید محتوای سایت خود را خوشه‌بندی کنید. مدل خوشه‌ای (Topic Cluster) در این زمینه بسیار مشهور است که می‌توانید برای سئو از آن استفاده کنید.

۴- استفاده از کلیپ‌های سایت‌های ویدیویی برای بهبود سئو

ویدیوهای سایت‌هایی از قبیل آپارات و یوتیوب معمولا در بین برترین سایت‌های یافت شده در هنگام جستجوی مطالب قرار می‌گیرند. اکثر سئو کاران استفاده از ویدیوهای این سایت‌ها در سایت خود و تاثیر آن بر سئوی سایت را فراموش می‌کنند. برای این کار شما می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

  1. استفاده از تیتر ویدیوها در مطالب سایت خود به منظور بهبود سئو
  2. استفاده از توضیحات ویدیوهای موجود در این سایت‌ها در محتوای سایت خود

برخی از پروژه‌ها
فروش آنلاین
گالری گاندی

گالری نقزه گاندی با هدف ترویج صنایع دستی منحصر به فرد نقره در ایران و سایر کشورها به ارائه این طیف از محصولات به علاقه مندان می پردازد.

صنعت رستوران
کیت لاین

کیت لاین بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی تخصصی در صنعت رستوران و فست فود ایران است که طیف وسیعی از محصولات مرتبط با این صنعت را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

پروژه‌های بیشتر