مراحل برنامه نویسی و طراحی سایت

مراحل برنامه نویسی و طراحی سایت

برای طراحی سایت و برنامه نویسی مراحل متعددی وجود دارد که شامل جمع‌آوری اطلاعات اولیه تا طراحی سایت و در نهایت پشتیبانی سایت و به‌روز رسانی آن می‌شود.

۱۴ شهریور ۱۴۰۰

مرحله اول: جمع‌آوری اطلاعات

نخستین مرحله برای طراحی سایت موفق جمع‌آوری اطلاعات است. برای طراحی سایت اطلاعات زیادی نیاز است که به بهتر شدن طراحی و چهره سایت کمک می‌کند. به همین علت بهتر است پاسخ چند سوال اساسی را در این مرحله بیابید تا بتوانید اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید.

هدف: هدف از طراحی سایت چیست؟ اطلاع‌رسانی، خدمت‌رسانی، فروش کالا و محصولات و...؟

چشم انداز: با طراحی سایت می‌خواهید به چه چیزی دست یابید؟ دو تا از موارد مهم و مرسوم برای پاسخ به این سوال، بدست آوردن پول و یا اطلاع‌رسانی است.

مخاطب هدف: مخاطب سایت شما چه کسانی هستند و شما طراحی سایت را برای چه کسانی انجام می‌دهید؟ سن، جنس و علایق مخاطب در این مرحله مهم است و به شما کمک می‌کند تا بهترین طراحی سایت را متناسب با آن‌ها انجام دهید.

محتوا: مخاطبان هدف شما چه محتوایی را بر روی سایت جستجو می‌کنند و به دنبال چه اطلاعات، کالا یا خدماتی هستند؟

مرحله دوم: برنامه ریزی

در این مرحله اطلاعاتی که در مرحله قبل جمع‌آوری شد را در کنار هم چیده و برنامه‌ریزی برای طراحی سایت انجام می‌شود. در این مرحله باید نقشه سایت، شامل لیستی از موضوعات اصلی سایت و زیر شاخه‌های مورد نیاز، مشخص شود. این نقشه، راهنمایی است برای انجام پروسه طراحی سایت و مشخص می‌کند که طراحی سایت باید به چه سمتی پیش برود و چه تکنولوژی‌ها و آیتم‌هایی نیاز است که در طراحی سایت مد نظر قرار گیرد.

مرحله سوم: طراحی سایت

بعد از این که نقشه سایت و موارد مهم آن مشخص و برنامه ریزی شد، نوبت انتخاب طراحی سایت متناسب با آن است. در این مرحله مشخص می‌شود که با توجه به اهداف و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، چه طراحی برای سایت مورد نظر شما مناسب‌تر است. مخاطبان هدف یکی از عناصر مهم و اصلی در این مرحله است که باید به آن‌ها توجه شود. برای مثال سایتی که برای نوجوانان طراحی می‌شود ظاهر بسیار متفاوتی نسبت به سایتی که برای یک موسسه حسابداری طراحی شده، دارد. در طراحی سایت لوگو و رنگ سازمانی بسیار مهم است و به کار بردن آن در حین طراحی سایت، در برندسازی و هویت‌سازی یک شرکت تاثیر بسزایی دارد.

ابتدا طراحی اولیه سایت را در قالب گرافیکی به شرکت‌ها ارائه شده و نظرات، پیشنهادات و انتقادات آن‌ها را دریافت می‌شود تا در مرحله بعد پیاده‌سازی شوند.

مرحله چهارم: برنامه نویسی

در این مرحله برنامه نویسی سایت متناسب با آنچه طراحی شده است، انجام می‌گیرد. تمام مواردی که در نمونه گرافیکی سایت وجود دارد با برنامه نویسی و کدنویسی و رعایت تمامی اصول مرتبط با طراحی و بهینه سازی سایت، در قالب html در آمده و در انتها به سایتی کاربردی تبدیل می‌شود.

مرحله پنجم: آزمایش و تحویل سایت

در این مرحله سایت از نظرات مختلف تست می‌شود و بسیاری از مسائل فنی، کد نویسی، کارکردها، طراحی و ... چک می‌گردد تا سایت از همه جهات بهینه سازی شده باشد. به عنوان مثال سایت طراحی شده بر روی مرورگرهای و یا دستگاه‌های مختلف امتحان می‌شود.

بعد از تست و نهایی کردن، سایت به مشتری تحویل داده می‌شود. سایت بر روی سرور قرار گرفته و همه اقدامات لازم برای بالا آمدن سایت انجام می‌گیرد و بدین ترتیب سایت برای عموم قابل مشاهده می‌شود.

مرحله ششم: پشتیبانی و نگهداری

به روز نگهداشتن سایت با محتوای مناسب باعث می‌شود تا بازدیدکنندگان دوباره وارد سایت شما شوند. به همین علت پشتیبانی فنی، محتوایی و گرافیکی بعد از تحویل طراحی سایت به مشتری در صورت تمایل به صورت مستمر انجام می‌شود.


برخی از پروژه‌ها
فروش آنلاین
گالری گاندی

گالری نقزه گاندی با هدف ترویج صنایع دستی منحصر به فرد نقره در ایران و سایر کشورها به ارائه این طیف از محصولات به علاقه مندان می پردازد.

رستوران
عمارت وکیل

عمارت وکیل، بزرگترین مجموعه رستورانی شهر یزد با هدف ارائه با کیفیت ترین غذاهای ایرانی و فرنگی به طیف وسیع ساکنین و گردشگران داخلی و بین المللی در این شهر است.

پروژه‌های بیشتر