هدف طراحی سایت و تاثیر آن بر سئو

هدف طراحی سایت و تاثیر آن بر سئو

داشتن هدفی مشخص برای ساخت و طراحی سایت اولین گام در برنامه ریزی برای سئو می‌باشد.

در نوشتن برنامه استراتژیک برای بهینه سازی سایت، داشتن تعریفی مشخص از هدف سایت و این‌که با طراحی و ساخت سایت بدنبال چه چیزی هستید، نکته‌ای کلیدی است که نه تنها رتبه سایت شما را در صفحات جستجو بالا می‌آورد بلکه شما را به اهداف کسب و کار خودتان نیز نزدیک می‌کند. بدون داشتن هدفی که آنچه شما بدنبالش هستید را بیان کند، نمی‌توان موفقیت شما را ارزایابی کرد. آیا به اهدافتان رسیده‌اید یا خیر؟ اگر رسیده‌‌اید طراحی سایت شما موفق بوده و استراتژی سئوی سایت‌تان به‌خوبی عمل کرده‌است.

گوگل نیز هدفی مشخص دارد: ” ما سعی می‌کنیم بهترین نتیجه را برای جستجوی کاربران نمایش دهیم.”

بنابراین اولین گام برای ساخت یک استراتژی هدفمند برای سئو، تعریف هدف سایت است که بخش‌های دیگر برنامه‌ریزی برای سئو به همین هدف مرتبط می‌شود.

دلایل و اهداف زیادی برای ساخت و طراحی سایت وجود دارد، مانند:

 • اشتراک گذاری اطلاعاتی راجع به موضوعی خاص
 • اشتراک گذاری اطلاعات شخصی یا اجتماعی شخص یا شرکتی خاص
 • بیان یک عقیده یا نکاتی خاص
 • ایجاد سرگرمی
 • فروش محصولات و خدمات
 • فراهم کردن موقعیتی برای کابران تا بتوانند به پرسش و پاسخ و حل مسائل خود بپردازند.
 • فراهم کردن مکانی که کاربران بتوانند فایل ها یا لینک‌های دانلود نرم افزار و… را به اشتراک بگذارند.
 • و…

هر یک از اهداف بالا برنامه سئوی متفاوتی را می‌طلبد.

محتوای هدفمند:

مردم برای پیدا کردن محتوایی خاص وارد سایت‌های مختلف می‌شوند. هدف سایت، مشخص می‌کند که برای دستیابی به آن هدف چه نوع محتوایی باید تولید شود. بنابراین محتوا کلیدی است برای بالا رفتن سئوی یک سایت که هرچه بهتر بتواند با مخاطبان هدف ارتباط برقرار کند در این زمینه موفق تر خواهد بود.

کاربران به دلایل مختلفی جستجوی آنلاین انجام می‌دهند: یا بدنبال پاسخی برای پرسش‌های خود هستند یا می‌خواهند از آخرین‌ها باخبر شوند یا به دنبال سرگرمی هستند و … . زمانی که برای بهینه سازی سایت محتوایی تولید می‌کنید، حتما درباره آنچه کاربران بدنبال آن هستند تفکر و تحقیق کنید و سعی کنید پاسخ‌هایی با کیفیت، متقاعد کننده و صحیح به آن سوالات در سایت خود تولید کنید. دانستن این سوالات  به شما کمک خواهد کرد  دید بهتری از مخاطبان هدفتان و کلمات کلیدی که آن ها استفاده می کنند برای دستیابی به پاسخ هایشان داشته باشید.

کلمات کلیدی هدفمند:

کلمات کلیدی که ما انتخاب می کنیم باید بر پایه جستجوی کاربران باشد. یعنی کلمات کلیدی هم باید متناسب با هدف سایت مان  و هم متناسب با بیشترین جستجو از سوی کاربران باشد.

برای انتخاب کلمات کلیدی که تاثیری مثبت در سئو داشته باشد می‌توان مراحل زیر را طی کرد:

 • کلمات کلیدی مرتبط با برند: ابتدا از برندتان استفاده کنید، یعنی کلماتی که متناسب با برند و مرتبط با رشته کاری‌تان است را اتنخاب کنید. این روش می‌تواند کاربرانی را که تا قبل از این به نحوی شما را می‌شناختند و با فعالیت‌های شما آشنایی داشته‌اند را به سایت شما می‌آورند.
 • بررسی سایت های رقیب: سایت‌های رقیبانتان را بررسی کنید و کلمات کلیدی مورد استفاده آن‌‎ها را بیابید.
 • بررسی مخاطبان: پروفایل مخاطبان هدف خود را در کانال های اجتماعی بررسی کنید و حتی سایت‌هایی مانندQuora را مطالعه کنید که به شما کمک خواهد کرد تا فهم بهتری از محتواهایی که مردم بدنبال آن‌ها هستند بدست آورید.
 • محدود کردن لیست و تست آن ها در ابزارهای جستجو: سپس لیست کلماتی که در مراحل بالا جمع آوری کرده را بررسی کنید، از بین آن‌ها تعدادی را انتخاب کنید. برای این کار می‌توانید از ابزارهای جستجو مانند Google Trends استفاده کنید و بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کنید.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.