بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ اصطلاحی است که همه ما بعد از شنیدن آن احساس می‌کنیم که معنی و مفهوم آن را می‌دانیم اما زمانی که عمیقا به آن می‌اندیشیم به نوعی گیر می‌کنیم در نهایت مشخص نیست که در مورد کدام نوع از بازاریابی دیجیتال صحبت می‌کنیم.

بنابراین به جای گفتن جملاتی مثل (مرتبط به بازاریابی آنلاین است) یا (یک اصلاح خلاصه برای همه فعالیت های بازاریابی آنلاین) بهتر است به طور ساده اینگونه بگوییم که بازاریابی دیجیتال شامل همه فعالیت های بازاریابی است که با استفاده از دستگاه های دیجیتال انجام می شود.

ده نوع دیجیتال مارکتینگ که باید بدانید و آن ها را برای استراتژی بازاریابی خود در نظر بگیرید:

بازاریابی دیجیتال فقط محدود به بازاریابی آنلاین نمی شود این بازاریابی همچنین شامل بازاریابی های آفلاین هم می‌شود و این بسیار خوب است. برای اینکه جدا کردن فعالیت های بازاریابی آنلاین از دیگر فعالیت های بازاریابی کاملا اشتباه است. برای درک کامل عبارت بازاریابی دیجیتال در این مقاله ۱۰ مورد از مهم ترین انواع بازاریابی های دیجیتال را معرفی می کنیم.

1- بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

خانم های اجتماعی تمرکز زیادی بر بازاریابی رسانه های اجتماعی دارند و این جایی است که ما لیستی از انواع بازاریابی دیجیتال را شروع خواهیم کرد. رسانه های اجتماعی مطمئنا محل درستی در این لیست کسب کرده اند.

برای ارتقاء محصولات و یا خدمات، بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی مناسب است. این بدان معنی است که اشتراک اطلاعات و تعامل با طرفداران، شرکا و یا رقبا در رسانه های اجتماعی با هدف ارتقاء محصولات یا خدمات بخشی از بازاریابی دیجیتال است. هدف استفاده از رسانه های اجتماعی افزایش آگاهی برای نام تجاری یا محصول است.

اما مراقب باشید برای موفقیت در بازاریابی رسانه های اجتماعی و با توجه به محتوای شرکت خود شبکه اجتماعی درست و مناسبی را برای بازاریابی خود انتخاب کنید و نحوه ی کار با آن را کاملا درک کنید. هر شبکه اجتماعی ویژگی ها و شیوه های ارتباطی و محتوایی منحصر به فرد خودش را دارد. بعضی از شبکه های اجتماعی برای وضعیت محصول و محتوا به خوبی نتیجه می دهند و بعضی دیگر نه.

2- بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا هنر استفاده از داستان سرایی و اطلاعات ارزشمند است تا آگاهی از برند با هدف کسب مخاطبان مورد نظر برای سودآوری افزایش یابد. هدف بازاریابی محتوا ایجاد روابط با مشتریان بالقوه می باشد و تبدیل شدن به یک شریک و نه صرفا به یک تبلیغ کننده.

بازاریابی محتوا به شدت به توزیع محتوا وابسته است. به ندرت دیده می شود که این نوع بازاریابی به طور کامل از دیگر انواع دیجیتالی جدا شده باشد زیرا که می تواند بخشی از توزیع محتوا را پر کند.

3- بهینه سازی موتور جست و جو (سئو)

سئو یا بهینه سازی موتور جست و جو روند بهینه سازی وب سایت ها است تا نتایج آن ها در موتور های جست و جو مانند گوگل نشان داده شود. موتور های جست و جو براساس کلمات کلیدی ذکر شده در وب سایت و لینک هایی که به این وبسایت مراجعه می شوند تعیین رتبه می کنند. عملیات سئو ارتباط زیادی در استفاده از لغات کلیدی یا عبارات کلیدی دارد و با توجه به این موارد رتبه بندی می کند.

استراتژی های زیاد و متعددی برای بهینه سازی وب سایت شما برای موتور های جست و جو وجود دارد برخی از آنها توسط گوگل پذیرفته شده اند و برخی دیگر نه. یک ارتباط قوی بین محتوا، بازاریابی، رسانه های اجتماعی و سئو وجود دارد. واضح ترین مساله این است که رسانه های اجتماعی و سئو بهترین کانال توزیع و مناسب برای محتوا هستند.

4- بازاریابی موتور جست و جو (SEM)

در حالی که سئو روند دریافت ترافیک بدون پرداخت در موتور های جست و جو را توصیف می کند، (SEM) اشاره به ترافیک پرداخت شده از موتور های جست و جو است. رایج ترین نوع بازاریابی موتور های جست و جو احتمالا گوگل آدرس است و دلیل آن این است که گوگل به مراتب محبوب ترین موتور جست و جو است. در SEM معمولا بازاریاب مقداری پول به موتور جست وجو پرداخت می کند برای نشان دادن پیام بازاریابی در مکان های مختلف و یا در نتایج جست و جو در مورد کلمات کلیدی یا عبارات مشخص می پردازد. SEM نوعی از تبلیغات کلیکی اینترنتی می باشد.

5- تبلیغات کلیکی اینترنتی ( PPC)

PPC شبیه به SEM است و از دیگر انواع دیجیتال مارکتینگ است که در آن بازاریاب برای هر کلیک بر روی یک لینک به یک وبسایت پول پرداخت می کند. به غیر از موتور های جست و جو تقریبا تمامی رسانه های اجتماعی تبلیغات کلیکی اینترنتی را به عنوان یک فرصت پیشنهاد می دهند.

این تبلیغات پس از آن در دسترس کاربران هدف رسانه های اجتماعی قرار می گیرد، توجه داشته باشید که بسیاری از این فعالیت ها را نمی توان به وضوح جدا کرد. خطوط بین انواع مختلف بازاریابی دیجیتال ( آنلاین) اغلب مبهم هستند.

6- بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته یک نوع بازاریابی دیجیتال مبتنی بر عملکرد است. در مقایسه با تبلیغات PPC با بازاریابی وابسته تبلیغ کننده نه برای ترافیک بلکه برای تبدیل مبلغ و هزینه پرداخت می کند. در این شیوه نرخ ها معمولا بیشتر است اما خطر از جانب تبلیغ کننده محدود است زیرا تنها برای عمل تبدیل هزینه پرداخت می کند. بازاریابی وابسته با وبلاگ نویسان و صاحبان وب سایت های ترافیکی محبوب است زیرا که از فروش محصولات دیگران به مخاطبان خود، پول دریافت می کند.

7- بازاریابی از طریق ایمیل

در بازاریابی از طریق ایمیل و با ارسال به روزرسانی های منظم به مشترکین ایمیلتان می توانید یک رابطه برقرار کنید و آن ها را پرورش دهید. با بروزرسانی از طریق ایمیل شما به نوعی ارائه دهنده ارزش می شوید و اعتماد ایجاد می کنید در نهایت شما قادر خواهید بود درصد مخاطبین خود را به مشتریان خود تبدیل کنید.

به این موضوع توجه داشته باشید که بازاریابی از طریق ایمیل تفاوت بسیاری با خرید لیست ایمیل و بمباران کردن آن ها با پیام های تبلیغاتی دارد. بهترین نتیجه از بازاریابی از طریق ایمیل لیستی از مشترکینی است که شخصا بدست آورده و پروش داده اید سپس لیست شما به راحتی می تواند به بهترین دارایی بازاریابی دیجیتال تبدیل شود.

بسیاری از مقالات در مورد بازاریابی دیجیتال با ذکر ۷ مورد از بازاریابی دیجیتال آنلاین متوقف می شوند و ما میتوانیم آن را بازاریابی آنلاین نام گذاری کنیم. برای استراتژی دیجیتال مارکتینگ باید مهم ترین انواع بازاریابی آفلاین را هم بدانیم.

8- تبلیغات رادیویی

تبلیغات رادیویی به اینگونه است که برای مثال میان موزیک و یا آهنگ مورد علاقه شما تبلیغاتی مانند ماشین و یا مواد شست و شو دهنده پخش و ارائه می شود. اینگونه تبلیغات می تواند بسیار اعصاب خورد کن باشد اما با مدیریت چند مورد می توان آن را سرگرم کننده کرد حداقل برای دفعه اولی که می شنوید.

9- تبلیغات تلویزیونی
تبلیغات تلویزیونی هنوز از بین نرفته و هنوز برخی از بازاریابی ها در تبلیغات تلویزیونی موفق بوده اند. تبلیغات تلویزیونی در میان برنامه های محبوب موفقیت بسیاری بدست می آورند و همچنین باعث اشتراک گذاری های بسیاری می شوند که تبلیغ کننده مجبور به پرداخت مبلغی نمی باشد. آنچه شما باید بدانید این است که تبلیغات از طریق تلویزیون گزینه های بسیار محدودی را برای شما فراهم می کند.

پینوشت: به دلیل وجود رادیو و تلویزیون در این بخش چندین نظر متفاوت وجود دارد که توضیح مختصری در این رابطه می دهیم. در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در ارتباط با رادیو و تلویزیون صورت گرفته است و مواردی مانند رادیو و تلویزیون دیجیتال پدید آمده است.

به وسیله این رادیو و تلویزیون های دیجیتال گزینه های زیادی نسبت به زمانی که رادیو و تلویزیون ساده بودند برای بازاریابی به وجود آمده است به همین دلیل وجود رادیو و تلویزیون دیجیتال در فهرست انواع بازاریابی دیجیتال دارای جایگاه قانونی است.

10- تبلیغات به وسیله تلفن همراه

بسیاری از مواردی که در بالا از انواع بازاریابی دیجیتال گفته شد می تواند بر روی تلفن همراه شما صورت بگیرد در هر حال شما از فیس بوک اینستاگرام و گوگل در موبایل خود استفاده می کنید اما انواع دیگری از بازاریابی در تلفن همراه شما وجود دارد که تاکنون با هیچ یک از دسته بندی ها متناسب نیست.

مدت کمی است که تبلیغات پیامکی به وجود آمده است و همچنین با وجود تکنولوژی مانند بلوتوث که رو به افزایش است گزینه بازاریابی و تبلیغات به خصوص در بازاریابی محلی به طور کامل استفاده نشده است.

سخن آخر

ممکن است بر سر این موضوع که موارد دیگری هم جزء بازاریابی دیجیتال هست بحث باشد. حال اگر می خواهید دیجیتال مارکتینگ خود را داشته باشید از این ۱۰ مورد مطلع باشید و مواردی را انتخاب کنید که مطمئن هستید برای اهداف شما مناسب تر است. توجه داشته باشید که این موارد با یکدیگر در تعامل هستند.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.