چگونه زمان‌بندی منوی بوت اوبونتو را تغییر دهیم؟

چگونه زمان‌بندی منوی بوت اوبونتو را تغییر دهیم؟

هنگامی که شما یکی از نسخه‌های لینوکس مانند ابونتو را روی سیستم خود نصب می‌کنید، در ابتدا برای شما منویی باز می‌شود که در آن باید انتخاب کنید که کدام سیستم‌عامل بالا آماده و به اصطلاح بوت(boot) شود. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم چگونه می‌توانیم تنظیمات این منو را تغییر دهیم.

اگر شما سیستم‌عامل ابونتو را روی سیستم خود نصب کنید، این منوی بوت، گراب (grub) نام دارد. گراب یک GNU BootLoader می‌باشد که وظیفه‌ی تشخیص سیستم‌عامل‌های موجود و سپس انجام عملیات بوت کردن آن‌ها (لود کردن کِرنل سیستم‌عامل در حافظه اصلی) را انجام‌ می‌دهد.

به طور پیش‌فرض، گراب روی گزینه بوت ابونتو می‌باشد و یک تایمر دارد که بر روی ۱۰ ثانیه تنظیم شده و اگر شما تا ۱۰ ثانیه حرکتی نکنید، گزینه اولیه یعنی ابونتو را به طور خودکار بوت خواهد کرد که ممکن است برای شما کمی اذیت کننده ‌باشد، لذا بهتر است تنظیمات آن را برای خود شخصی‌سازی کنید.
برای این کار، فایل تنظیمات گراب را با یک ادیتور باز کنید:

sudo vim /etc/default/grub

تصویر زیر محتویات این فایل را نشان می‌دهد:

گزینه‌ی GRUB_TIMEOUT برای تعیین این مدت زمان می‌باشد که مقدار پیش‌فرض آن ۱۰ است که نشان دهنده ۱۰ ثانیه می‌باشد. با تغییر این گزینه به -1 می‌توانید این شمارنده را غیر فعال کنید و تغییرات را ذخیره کنید. سپس با اجرای دستور زیر تنظیمات شما بر روی گراب ثبت خواهد شد:
sudo update-grub

همچنین در این فایل گزینه‌های کار‌امد دیگری نیز موجود می‌باشد که در صورت علاقه وظایف آن‌ها را نیز مطالعه کنید. (برای مثل گزینه GRUB_DEFAULT که تعیین می‌کند که در ابتدا کدام entry به صورت پیشفرض انتخاب شده باشد.)
امید وارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.