عکاسی

چگونه در هنگام عکاسی، تصاویری با وضوح بالا در زمان نوردهی طولانی داشته باشیم؟

در عکاسی، نوردهی بیشتر، گذشت زمان را در یک عکس نشان می‌دهد. این عمل با به نمایش در آمدن عناصر در حال حرکت و تشدید قطعات استاتیک دیده می‌شود.

اما مشکلی که اغلب در حین عکاسی وجود دارد این است که هر حرکت کوچیک در دوربین یا لرزش باعث تار شدن تصویر خواهد شد! چگونه این مشکل را حل کنیم؟ در این مقاله پنج نکته کاربردی برای داشتن عکس‌های با کیفیت بهتر در زمان نوردهی طولانی مطرح می‌شود.

  1. استفاده از سه پایه

برای نوردهی کوتاه مدت بهتر است خودتان و دوربین را ثابت نگه دارید. اما زمانی که نوردهی بیشتر می شود شما نیاز به راه دیگری برای ثابت نگه داشتن دوربین دارید مثلا یک سنگ،پله و …! اما در این حالت هر حرکت اشتباه در عکاسی ممکن است دوربین و شات شما را خراب کند!

رایج ترین روش استفاده از یک سه پایه محکم است. باید به سراغ سه پایه ای بروید که کمترین لرزش را داشته باشد.

  1. استفاده از یک شاتر از راه دور

حتی با وجود سه پایه برای عکاسی، زمانی که شات می‌زنید نیز ممکن است باز هم لرزشی داشته باشید. دو راه برای حل این مشکل وجود دارد:

  • استفاده از تایمر تاخیر دوربین عکاسی
  • ریموت شاتر: ریموت می‌تواند با کابل یا wireless به دوربین وصل شود و بدین ترتیب با این وسیله ارزان و کاربردیف مشکل شما با لرزش حین عکاسی حل می‌شود.
  1. استفاده از فوکوس دستی

اتوفوکوس در اغلب اوقات گزینه‌ای عالی برای عکاسی است. تصویر همان می‌شود که شما میخواهید و عکاسی را برای شما راحت‌تر می‌کند، اما گاهی اوقات نتیجه عکس دارد، برای مثال زمانی که نوردهی طولانی دارید.

در شرایط نور کم، فوکوس خودکار برای پیدا کردن اجسام با مشکل رو به رو می‌شود. حتی زمانی که به نظر می‌رسد فوکوس انجام شده با زدن شات باز تصویر مشکل خواهد داشت!

خوشبختانه راه حل بسیار آسانی وجود دارد و آن استفاده از فوکوس دستی و یا استفاده از فلش است تا نور کم جبران  و فوکوس انجام شود. بعد از انجام شدن فوکوس، اتوفوکوس را خاموش کنید.

همچنین برای فیلتر های ND در عکاسی از فوکوس دستی استفاده کنید ( قبل و بعد از نصب فیلتر ) و یا قبل از نصب از اتوفوکوس استفاده کنید و سپس اتو فوکوس را خاموش و بعد فیلتر را نصب کنید. در این حالت تصویر شارپی خواهید داشت.

  1. قفل کردن آینه

اگر شما از دوربین DLSR برای عکاسی استفاده می‌کنید، در این نوع دوربین‌ها یک آینه وجود دارد که منعکس کننده تصویر از لنز به منظره‌یاب است که بین لنز و سنسور است، بنابراین قبل از شات زدن حرکت می‌کند.

حرکت بسیار کوچک باعث لرزش می‌شود. هنگامی که شما از قفل کردن آینه استفاده می‌کنید شات زدن را به دو مرحله تبدیل می‌کنید. اولین کلیک آینه را بالا می‌برد و شاتر تا دومین کلیک باز نمی‌شود. زمان بین دو کلیک این اجازه را می‌دهد تا لرزش قطع شود.

  1. دیافراگم

بسته شدن دیافراگم می‌تواند به شما شات طولانی‌تری برای عکاسی بدهد، البته کوچک بودن دیافراگم باعث پراش می‌شود که وضوح را کم می‌کند. در بیشتر لنز های دوربین‌های عکاسی، نقطه طلایی دیافراگم بین F/5.6 تا F/8 می‌باشد، به عبارت دیگر شما به واضح‌ترین تصویر خواهید رسید. زمانی که شما به سمت F/16 یا کمتر می‌روید شما تصاویری خواهید داشت که گویی خارج از فوکوس هستند.

در آخر باید بگوییم نوردهی طولانی در عکاسی یک هنر و علم است. اینکه عکسی با وضوح بالا داشته باشید نیازمند سعی و دقت زیاد است. رعایت این پنج نکته کلیدی به شما کمک خواهد کرد به‌راحتی عکس‌های با کیفیت و مناسب داشته باشید.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.