بررسی ماژول SFP

بررسی ماژول SFP

SFP مخفف Small Form-factor Pluggable است که به آن Transceiver نیز گفته می‌شود و همانطور که از نامش پیداست، برای انتقال سیگنال استفاده می‌گردد که اتصالاتی همچون فایبر چنل(FC) یا گیگابیت اترنت(GBe) دارد. SFP اطلاعات سریال الکتریکی را به اطلاعات سریال نوری تبدیل می‌کند و برعکس.

 

امروزه اگر قصد ارسال اطلاعات برای مسافت‌های طولانی با سرعت بالا را داریم از فیبرنوری استفاده می‌کنیم. برای این منظور معروف‌ترین ماژول‌هایی که استفاده می‌شود پورت xfp، sfp، sfp+ است که بر روی روتر و سوییچ‌تان این قابلیت تعبیه شده است. از این پورت معمولا برای ارتباطات زیرساختی اصلی استفاده می‌شود مانند Uplink‌ها، ارتباطات روتر با سوییچ، روتر با روتر و …. در مسافت‌های بالا و چون ارتباطات نیز در بستر فیبر است با توجه به سرعت بالای آن، احتمال وجود آمدن گلوگاه یا BottleNeck  نیز کمتر می‌شود.

بررسی ماژول SFP

بررسی ماژول SFP

XFP  و SFP+ عموما بزرگتر از SFP عادی می‌باشد و سرعت اسمی ‍10G  را دارد. در حالی که پورت عادی سرعتی حداکثر تا 4.25 G  دارد.

 

 در جدول زیر می‌توانید مشخصات انواع SFP را بر روی مدیای مسی مشاهده کنید.

بررسی ماژول SFP

جدول زیر نیز مشخصات انواع SFP  بر روی مدیای فیبر نوری است.

بررسی ماژول SFP

SMF = Single Mode Fiber

MMF = Multi Mode Fiber

Single Mode SFP VS Multi Mode SFP:

SPF  های فیبری به دو دستهSMF  و MMF تقسیم می‌شوند که رنگ کابل‌های آن نیز با توجه با نوع آن متغیر است که اصطلاحا به آنColor Coding  می‌گویند.

بررسی ماژول SFP

مشخصات این دو دسته فیبر را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

بررسی ماژول SFP

از لحاظ نحوه ارسال اطلاعات در SFP به دو دستهSimplex and Duplex  تقسیم بندی می‌شنود.

بهSFP هایی که از یک فیبر برای دریافت و ارسال اطلاعات به صورت همزمان استفاده می‌کنند،Simplex SFP  یا BiDi SFP  گفته می‌شود. در این دسته ازSFP ها برای آنکه تداخلی بین سیگنال ارسالی یا دریافتی رخ ندهد، ازWDM(Wave Division Multiplex)  استفاده می‌کنند، یعنی برای دریافت و ارسال اطلاعات از طول موج نوری متفاوت استفاده می‌شود‌.

درDuplex SFP  از دو فیبر برای ارسال و دریافت استفاده می‌شود که احتیاج بهWDM  نمی‌باشد. یقیناDuplex SFP  گذردهی و سربار کمتری نسبت به Simplex SFP  دارد.

بررسی ماژول SFP

بیشتر بخوانید:

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.