تاثیر تصاویر در سئو

تاثیر تصاویر در سئو

تصاویر بر سئو یا فرآیند بهینه‌سازی وب‌سایت تأثیر بسزایی دارد. وب‌سایت‌های جدید ایجادشده به عنوان یک فروشگاه بایستی نکات ساده اما مهمی را رعایت کنند تا متوجه‌ی پیشرفت‌های زیاد و بزرگ در مقایسه با رقبای خود شوند؛ بنابراین با انجام دستورالعمل ‌و تکنیک‌هایی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، وب‌سایت شما در اولویت‌ موتورهای جستجو قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است عکس‌ها برای سئوی سایت و موتورهای جستجو بسیار مهم و قابل توجه هستند، به همین‌خاطر این کار مزیت‌های متعددی خواهد داشت. واضح است تمایل به خواندن یک مطلب و به خاطرسپردن آن با وجود تصاویر خیلی بیش‌تر از خواندن یک متن و عبارات بدون عکس است، به همین‌خاطر تصاویر قسمت عظیمی از میزان تجارب کارکردی یک وبسایت هستند.

در حقیقت گوگل با کنترل رفتار و واکنش کاربران و بازدیدکنندگان یک وبسایت، میزان رضایت، مدت زمان ماندن در وبسایت و همچنین تعداد پیج‌هایی که هر بازدید‌کننده مشاهده می‌کند، جایگاه وبسایت را در موتور‌های جست‌‌وجو مشخص می‌کند.

نکات مهم در استفاده از تصویر برای سئو

در بهینه‌سازی تصاویر عنوان مناسب، تگ ALT، کاهش حجم و ابعاد و همچنین فرمت تصاویر بسیار اثرگذار است:

  • انتخاب عنوان تصاویر

عنوان تصاویر وبسایت شما به‌وسیله‌ی گوگل و بقیه موتورهای ‌جست‌وجو در بخش نتایج نمایش داده می‌شود. در حقیقت نام عکس‌ها بر بهینه‌سازی بسیار تأثیرگذار است؛ بنابراین جهت دریافت هرچه‌ بهتر موضوع تصاویر توسط گوگل باید برای فایل‌های تصاویر در وبسایت از عنوان و یا عبارت واضح و مناسبی استفاده ‌کنید یعنی تصاویر را به صورت غیرتخصصی و تصادفی با عنوان‌های نامربوط در هاست بارگذاری نکنید و یک عنوان مرتب و مربوط برای آن انتخاب کنید‌.

برای توضیح تصاویر بهتر است از عبارت‌های جذاب و قابل توجه استفاده کرد؛ در واقع این اقدام به بهینه‌سازی و سئوی سایت کمک می‌کند زیرا با افزایش بازدید، گوگل وبسایت شما را در سطر اول نتایج موتورهای‌ جست‌وجو قرار می‌دهد.

هر تصویر بایستی عنوان متناسب با موضوع خود و جداگانه از سایر عکس‌ها را داشته باشد. توجه داشته‌باشید قبل از بارگذاری عکسی در وبسایت خود، جهت عنوان‌گذاری صحیح و اختصاصی آن یکی از کلمات کلیدی موردبحث وبسایت را در آن بنویسید به عنوان مثال اگر صفحه وبسایت شما مربوط به مباحث سئو است، عنوان تصویر را seo.png بگذارید. کاربران شاید این عنوان را نبینند ولی این اقدام باعث می‌شود تصاویر با اطلاعات موجود در متن منطبق باشد و موتورهای جست‌وجو آن را سریع‌تر بیابند.

  • تگ ALT

تگ عنوان در بهینه‌سازی تصاویر نقش بسیار زیادی دارد. این آیتم به گوگل این امکان را می‌دهد که تصاویر وبسایت شما در نتایج موتور‌های جست‌وجو در اولویت قرار بگیرد.

شما برای وبسایت خود می‌توانید از کلمات کلیدی مربوط به مطالب سایت خود استفاده کنید. برچسب عنوان شما نیز بایستی کوتاه، منحصر به فرد وجذاب باشد. لازم به ذکر است موتورهای جست‌وجو بادقت به پایش و در نتیجه ارسال عکس‌العمل مثبت به گوگل می‌پردازند. در واقع برچسب ALT بیانگر مطالب برگرفته از یک تصویر است. این برچسب می‌تواند به جای تصاویر در صورت بارگذاری ناموفق مورد استفاده قرارگیرد تا بازدیدکنندگان در صورت نبود تصویر، از موضوع مطالب مطلع شوند.

  • کاهش حجم و ابعاد تصاویر

تصاویر داخل وب‌سایت بایستی حجم مناسب و کیفیت بالایی داشته باشند. اگر بارگذاری تصاویر در وبسایت خیلی طول بکشد بازدیدکنندگان از صفحه خارج می‌شوند و درنتیجه گوگل وبسایت شما را در اولویت و در بخش نتایج نشان نمی‌دهد‌. در واقع حجم عکس‌ها بر روی سرعت بارگذاری وبسایت و سرعت بارگذاری روی سئو اثر می‌گذارد. هنگامی‌که تصاویر با حجم بالا منجر به عملکرد پایین سایت می‌شود، شما می‌توانید با کاهش حجم و اندازه‌ی تصاویر، سرعت وبسایتتان را بالا ببرید. برنامه‌ها و نرم‌افزار‌های آنلاین بهینه‌سازی تصاویر جهت کاهش ابعاد عکس‌ها بدون افت کیفیت ارائه شده‌اند که در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

  • انتخاب فرمت مناسب برای تصویر

از متداول‌ترین فرمت‌های تصاویر در سایت‌ها JPG یا PNG است که جهت نشان دادن تصاویر در ابعاد کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. از فرمت PNG برای تصاویر با کیفیت کم مثل لوگو‌ها یا اسکرین‌ها استفاده می‌شود. فرمت JPG برای تصاویر باکیفیت دوربین‌ها استفاده می‌شود که پس از کم‌شدن ابعاد و حجمشان، کیفیتشان نیز کاهش می‌یابد. این فرمت برای تصاویر گرافیکی و لوگو‌ها مناسب نیست و وضوح آن را کاهش می‌دهد. فرمت GIF جهت نمایش عکس‌های متحرک و انیمیشن‌ها استفاده می‌گردد.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.