ttl چیست؟

ttl چیست؟

ttl مخفف time to live است. این عبارت به طور خلاصه بیانگر مدت زمان اعتبار یک packet یا دیتا بر روی یک کامپیوتر یا در سطح شبکه پیش از آن که از بین برود است.

ttl مخفف time to live است. این عبارت به طور خلاصه بیانگر مدت زمان اعتبار یک packet یا دیتا بر روی یک کامپیوتر یا در سطح شبکه پیش از آن که از بین برود است.

معنای دقیق ttl یا عمر بسته اطلاعاتی ارتباط مستقیمی با محیط استفاده از آن دارد. به عنوان مثال در یک بسته IP، ttl به روتر نشان می دهد که دیتا مدت زیادی در شبکه بوده و زمان حذف آن فرا رسیده است.

اگر به عنوان یک ادمین، دستی در پشتیبانی شبکه های کامپیوتری دارید حتما می دانید که یکی از پیام هایی که پروتکل ICMP که مخصوص نمایش خطاهای مربوط به انتقال دیتا در شبکه است نمایش می دهد Time Exceeded است. معنای نمایش این خطا این است که عمر بسته یا همان ttl پیش از آن که بسته به مقصد برسد پایان یافته است.

hop چیست؟

وقتی در مورد ttl صحبت می کنیم باید با مفهوم واژه ای دیگر که ارتباطی مستقیم با ttl دارد نیز به خوبی آشنا شویم.

همان طور که می دانید زمانیکه یک بسته اطلاعاتی حرکتش از فرستنده را آغاز می کند، برای رسیدن به مقصد نهایی باید دستگاه های مختلفی را پشت سر بگذارد. هر کدام از این دستگاه ها را یک گام یا hop می دانیم. اما نکته اصلی این است که با عبور از هر hop ، یک شماره از عدد ttl کسر خواهد شد.

ttl در شبکه های کامپیوتری به چه معناست؟

ttl در واقع به عنوان یک شمارشگر درون هر بسته اطلاعاتی (packet) قرار گرفته است و وقتی که زمان ثبت شده یا تعداد رویداد مد نظر به نقطه پایان می رسد، بسته حذف و بی اعتبار خواهد شد.

در تصویر بالا، ما بین کلاینت و مقصد 3 دستگاه شبکه در نظر گرفته ایم. پس تمام بسته هایی که دارای ttl کمتر از 4 باشند نمی توانند به مقصد مد نظر ما برسند چرا که با عبور از هر دستگاه موجود در بین راه بسته تا مقصد 1 عدد از شماره ttl کسر می شود .

در واقع ttl باعث می شود که از حرکت و چرخش بدون محدودیت و بی انتهای بسته در سطح شبکه جلوگیری به عمل آید. در اپلیکیشن ها، ttl مدیریت کش کردن اطلاعات (data caching) را به عهده دارد و باعث افزایش عملکرد می شود.

ttl در فضاهای دیگر نظیر CDN و DNS به عنوان مکانیزم کش (cache) کاربرد دارد که در مقالاتی جداگانه به توضیح در خصوص آنها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید:

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.