هویت برند

تفاوت برند، برندینگ و هویت برند چیست؟

اگر مالک کسب و کاری در حال توسعه هستید و یا قصد ارائه یک محصول به بازار به شکل حرفه‌ای را دارید احتمالا این واژه‌ها زیاد به گوشتان خورده‌اند. موضوعی که در اینجا به آن می‌پردازیم این است که تفاوت برند با برندینگ و هویت برند واقعا در چیست؟

برند چیست؟

در تعریف برند توصیفات مختلفی وجود دارد ولی ما می‌خواهیم در اینجا به تعریفی که marty neumeier از برند ارائه کرده است اشاره کنیم. نام مارتی نیومایر با دنیای برند پیوند دیرینه‌ای دارد. او نویسنده کتاب معروف The Brand Gap که در فارسی با نام لغزش برند ترجمه شده، می‌باشد. مطالعه این کتاب می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در حوزه برندسازی در اختیار شما قرار دهد.

نیومایر در تعریف برند می گوید:

“برند همان احساس درونی افراد درباره محصول، سرویس و یا شرکت شماست.”

پس لوگوی یک شرکت، برند آن شرکت نیست! چیزی که خیلی‌ها آن را با مفهوم برند یکی می‌دانند. برند به وضوح چیزی قابل لمس‌تر و فراتر از آن از جنس احساس است.

نیومایر در جایی دیگر و در تکمیل تعریف برند می‌گوید:

“برند آن چیزی نیست که شما می‌گویید، بلکه آن چیزی است که مشتریان شما می‌گویند.”

پس شما نمی‌توانید برندتان را برای دیگران تعریف کنید و بگویید چه ویژگی‌هایی دارد بلکه این مشتریان شما هستند که در تعاملات و ارتباطات مختلفی که در جاهای مختلف با محصول و سرویس شما خواهند داشت برند شما را تعریف می‌کنند و یا حتی ممکن است آن‌ها از قبل با توجه به تعریفی که دیگران برای آن‌ها کرده‌اند تصویری از برند شما را در ذهن داشته باشند.

درست است که ما نمی‌توانیم از مشتریانمان بخواهیم در مورد ما چگونه فکر کنند ولی کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که بر روی نگاه آن‌ها نسبت به برندمان اثر بگذاریم. اینجا همان جایی است که واژه دوم یعنی برندینگ و مفاهیم مرتبط با آن شکل می‌گیرد.

 

برندینگ چیست؟

از طریق برندینگ ما سعی می‌کنیم تا تجربه‌های مثبت و خوبی را برای مشتریان خود خلق کنیم و به این ترتیب در شکل‌گیری آن احساس درونی ایده‌آل در ذهن مشتریان اثرگذار باشیم.

برندینگ همان جایی است که ما را خاص و متمایز می‌کند. هنگامی که مشتری می‌خواهد ما را با رقبایمان مقایسه کند، این برندینگ است که باید به خوبی کارش را انجام داده باشد. برای دستیابی به این هدف برند، نیازمند به کارگیری المان‌های متفاوتی خواهد بود و این همان چیزی است که ما آن را با نام هویت برند می‌شناسیم. هویت بصری برند به عنوان ابزاری برای انجام برندینگ خوب و موثر به کمک ما خواهد آمد.

 

هویت برند چیست؟

حال نوبت آن است تا نگاهی دقیق‌تر به مفهوم آخر یعنی هویت برند بیاندازیم.

همانطور که گفتیم برند آن احساس درونی افراد نسبت به ماست و اما هویت برند دقیقا چیزی است که آن‌ها می‌بینند و لمس می‌کنند و ماهیتی کاملا بصری دارد.

لوگو، رنگ سازمانی، بیزنس کارت‌ها، بروشورها، لحن صحبت، تبلیغات و بسیاری المان‌های دیگر در واقع نمایشگر هویت برند یا همان هویت بصری برند شما هستند.

به طور خلاصه در هر نقطه تماس یا تاچ پوینتی که مشتریان شما با برند شما خواهند داشت پای هویت برند به میان خواهد آمد.

تجربه نشان می‌دهد وقتی مشتریان، یکپارچگی و انسجام را در اجزای هویت بصری یک برند می‌بینند اولین تجربه لذتبخش از مواجهه با برند در ذهن آن‌ها شکل می‌گیرد.

کاری که شما باید انجام دهید ایجاد جریان دائمی این تجربه‌های مثبت در مشتریان است که باعث می‌شود آن‌ها بارها و بارها به سمت شما بازگردند و حتی دیگران را برای همکاری با شما به صورت داوطلبانه ترغیب کنند.

وقتی موقع خرید یک محصول یا سرویس می‌رسد، اولین کاری که اکثر ما انجام می‌دهیم سوال از دوستان و نزدیکانمان است. اینکه آیا آن‌ها برای محصولات و خدماتی که به دنبالش هستیم برندی را می‌شناسند و آیا تجربه خرید موفقی در این زمینه را از آن برند داشته‌‌اند یا خیر.

پس موضوع خیلی واضح است. هر چه مشتریان وفادار بیشتری ایجاد کنید، برند شما طرفداران بیشتری خواهد داشت و با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد. این مشتریان وزنه بسیار مهمی برای کسب و کار شما خواهند بود و نقش معرف شما را بازی خواهند کرد. حتما می‌دانید که این موثرترین شیوه تبلیغات در تمام دوران‌ها بوده است. توصیه ساده یک دوست یا همکار می‌تواند به سادگی محصول یا سرویس شما را در موقعیتی غیر قابل رقابت با دیگران قرار دهد.

در پایان اگر بخواهیم تمام چیزی که در موردش صحبت کردیم را به شکل مختصر یکبار دیگر مرور کنیم، می‌توانیم بگوییم:

برند همان احساسی است که مشتریان شما در مورد محصول یا سرویس شما دارند.

برندینگ شامل تمام تلاش‌هایی است که شما برای تاثیرگذاری مثبت بر احساس مشتریان انجام می‌دهید.

هویت برند شکل و ظاهر بیرونی شما در مواجهه با مشتریان است.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.