Failover در میکروتیک

Failover در میکروتیک

امروزه نیاز به اینترنت در شبکه های کامپیوتری امری اجتناب ناپذیر است به طوری که متصل نبودن اینترنت حتی برای چندین ساعت یا دقیقه می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد. ما در این مقاله به موضوعی به نام Failover می‌پردازیم که اتصال شبکه ما را به اینترنت تضمین می‌کند.

Failover در میکروتیک در دو حالت مختلف باید بررسی شود:

  1. اتصال ما با ISP  قطع شده باشد.  مثلا اتصال PPPOE  قطع شده باشد و چراغ DSL  در مودم خاموش باشد یا اتصال کابل تا روتر میکروتیک قطع شده باشد یا مودم خاموش شده باشد.
  2. این حالت زمانی است که اتصال ISP با اینترنت دچار مشکل شده است. به عنوان مثال فرض کنید ارتباط PPPOE ما با ISP برقرار است ولی زمانی که Ping می‌گیریم Request time out داده می‌شود و یا زمانی که حجم یا مدت اشتراک  اینترنت تمام شده باشد .

ما در این مقاله به بررسی حالت اول و در مقاله بعدی به حالت دوم خواهیم پرداخت.

حالت اول:

ابتدا لینک‌های اینترنت درون میکروتیک را فعال می‌کنیم (ساختن PPPOE Client) فقط باید توجه کرد در هنگام ساختن PPPOE Client تیک مربوط به Add Defult Route را باید برداریم.

 

سپس به قسمت IP > Route  رفته و دو روت ایجاد می‌کنیم به صورت زیر:

  1. IP > Routes > Add > Dst.Address : 0.0.0.0/0 > Gateway : Pars Online > Check Gateway : ping > Distance
  2. IP > Routes > Add > Dst.Address : 0.0.0.0/0 > Gateway : Shatel >  Distance

در اینجا اگر لینک اول قطع شود به distance بالاتر (لینک دوم) می‌رود.

*نکته: درحالت اول و در حالت دوم  هنگام نوشتن NAT برای اینکه اینترنت را به اینترفیس‌ها منتقل کنیم باید توجه کنیم که Out Interface را خالی بگذاریم مانند تصویر زیر:

در مقاله Failover در میکروتیک (با استفاده از اسکریپ) به حالت دوم خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید:

No posts found!

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

در مجله اینترنتی هینزا می‌توانید به آخرین دانستنی های IT دسترسی داشته باشید.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.