بهبود طراحی سایت

۶ نکته کلیدی برای بهبود طراحی سایت

طراحی سایت باید به گونه‌ای انجام شود که متناسب با تجربه، عملکرد و سلیقه مخاطب باشد.

آیا بازدیدکنندگان از سایت شما در مدت ۵ ثانیه پس از ورود به وبسایت شرکتتان می‌توانند تشخیص دهند که شرکت شما در چه زمینه‌ای کار می‌کند؟ اگر پاسخ شما به این سوال «خیر» است، باید حتما در طراحی سایت خود تجدید نظر کنید. یک وبسایت به راحتی نمی‌تواند تنها با توجه به جنبه‌های محدودی مانند طراحی و محتوا موفق شود.

سوال اصلی این است که برای بهبود طراحی سایت به چه اطلاعاتی نیاز است و از کجا باید شروع کرد؟

برای پاسخ به این سوال، در این‌جا ۶ نکته مهم در طراحی سایت را برای شما بیان خواهیم کرد تا مطمئن شوید که در مسیر درستی حرکت می‌کنید و مخاطب خود را از دست نمی‌دهید.

۱- داشتن یک برنامه دقیق

برای طراحی سایت نباید عجله کنید. برای اطمینان از این که وبسایت شما به طور موثر نیاز بازدیدکنندگان را برآورده می‌کند، باید مسیر طی شده توسط بازدیدکنندگانی که به سایت شما مراجعه می‌کنند را تا لحظه تبدیل شدن به مشتری و ثبت اولین خرید مورد بررسی قرار دهید.

شما باید بدانید بازدیدکنندگان به دنبال چه هستند و می‌خواهند از چه صفحاتی دیدن کنند. درک این موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید به مسیر مناسبی برای فروش محصولات خود از طریق سایت دست پیدا کنید.

۲- حذف مطالب زائد و غیر مفید

برخی عناصر خاص در وبسایت شما ممکن است باعث شوند تا پیام سایت به درستی به بازدیدکننده منتقل نشود. انیمیشن‌های پیچیده، محتواهای بسیار طولانی و تصاویر نامناسب تنها چند مورد از این عناصر هستند.

باید فرض کنید که تنها ۸ ثانیه برای جلب توجه مخاطب خود فرصت دارید و باید در این ۸ ثانیه کلیه مطالب لازم را به مخاطب انتقال دهید. این کار باید با محتواهای کوتاه اما قوی و جذاب انجام گیرد. باید مطمئن شوید که در محتوای سایت خود از اصطلاحات پیچیده و مبهم استفاده نکرده باشید و پیام شما به ساده‌ترین شکل به مخاطب برسد.

۳- از شبکه‌های اجتماعی و دکمه «دنبال کردن» استفاده کنید

برای تولید محتوای مفید و خوب، باید امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات مورد نظر خود برای کاربران را فراهم کنید. اگر وبسایت کنونی شما دارای دکمه‌های مربوط به اشتراک‌گذاری مطالب در شبکه‌های اجتماعی نیست، شما ترافیک زیادی که در این شبکه‌ها وجود دارد را از دست خواهید داد.

دکمه‌های به اشتراک‌گذاری شبکه‌های اجتماعی معمولا در بالا یا پایین صفحات وبلاگ‌ها و سایت‌ها قرار دارند. این دکمه‌ها با نمادهای رسانه‌های اجتماعی مختلف نمایش داده می‌شوند و به شما امکان می‌دهند تا صفحه مورد نظر خود را مستقیما در شبکه اجتماعی مورد نظر به اشتراک بگذارید.

۴- هدایت درست بازدیدکننده

آیا هنگامی که بازدیدکنندگان وارد سایت شما می‌شوند، می‌دانند در مرحله بعد چه کاری انجام دهند؟ اگر شما آن‌ها را به درستی هدایت نکرده و صفحات بعدی را به آن‌ها پیشنهاد ندهید، ممکن است مخاطبان گمراه شده و نتوانند صفحات مختلف سایت شما را مشاهده کنند.

برای این کار شما می‌توانید در هنگام طراحی سایت دکمه‌هایی را در نظر بگیرید که کاربر را به صفحه بعدی هدایت کنند. البته برای این کار باید دقت داشت که کاربر به درستی به صفحات مورد نظر خود هدایت شود، در غیر این صورت ممکن است کاربر دیگر میلی به بررسی سایت پیدا نکند.

۵- استفاده از عکس‌های مناسب

هر عکسی ممکن است با نوع پیامی که می‌خواهید به مخاطب خود منتقل کنید مرتبط نباشد. باید دقت داشته باشید که برای هر موضوعی عکس‌های زیادی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. مهم این است که انتخاب عکس‌های سایت به درستی انجام شوند تا بتوانند توجه مخاطب را جلب کنند.

برای انتخاب عکس مناسب نیز راه‌های مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید برای تهیه عکس از محصولات خود از عکاسان حرفه‌ای استفاده کنید و یا عکس‌های موجود را با استفاده از نرم‌افزارهای موجود اصلاح کرده و تغییراتی در آن‌ها ایجاد نمایید.

۶- از فضاهای سفید و خالی نترسید

فضای خالی یک عنصر اساسی در طراحی سایت است که شما در تقسیم‌بندی درست فضای صفحه و افزایش خوانایی محتوا کمک می‌کند. اگرچه فضاهای خالی ممکن است اضافی به نظر بیایند، اما در واقع مسئولیت خوانایی و اولویت‌بندی محتوای صفحات را بر عهده دارند. این فضاها همچنین در فرآیند طراحی و تعیین موقعیت عناصر اصلی وبسایت نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

اگر در برخی صفحات وبسایت خود فضای خالی زیادی وجود ندارد، سعی کنید دوباره این صفحات را مرور کرده و عناصری که برای محتوا خیلی ضروری نیستند را حذف نمایید.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

در مجله اینترنتی هینزا می‌توانید به آخرین دانستنی های IT دسترسی داشته باشید.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.