خدمات شبکه کامپیوتری

چرا گاهی با حرکت در یک شبکه بی سیم به اکسس پوینت با سیگنال قوی‌تر وصل نمی‌شویم؟

شاید برای شما هم پیش آمده، زمانی که در یک شبکه وایرلس با چندین اکسس پوینت حرکت می‌کنید (با فرض اینکه همه اکسس پوینت‌ها دارای SSID و کلمه عبور یکسان هستند) لپ تاپ یا موبایل شما با وجود نزدیک شدن به اکسس پوینت با سیگنال قوی‌تر همچنان به اکسس پوینت قبلی که سیگنال ضعیف‌تری دارد متصل است. اما علت این موضوع چیست؟

فرآیند جابه جایی در شبکه وایرلس و اتصال از یک اکسس پوینت به اکسس پوینت دیگر در مبحث خدمات شبکه های کامپیوتری به نام Roaming شناخته می‌شود.

اما رومینگ چگونه کار می‌کند؟

نکته اول در مورد رومینگ این است که این موضوع فرآیندی متکی به کلاینت است. این بدان معناست که دستگاه وایرلس شما در واقع تصمیم گیرنده اصلی است و تعیین می‌کند که چه زمانی باید به یک فرستنده جدید وصل شود.

وصل شدن یا وصل نشدن به فرستنده جدید متکی به الگوریتم رومینگ دستگاه شما خواهد بود. دستگاه‌های وایرلس با برندهای مختلف دارای الگوریتم‌های رومینگ متفاوتی هستند که اغلب به شکل عمومی منتشر نمی‌شوند.

راه‌حل چیست؟

در فرآیند رومینگ به شکلی که توضیح دادیم، اکسس پوینت در واقع ایفاکننده نقش اصلی نیست. بنابراین بهترین گزینه در این بین انجام تنظیمات مرتبط در دستگاه وایرلس شما خواهد بود. برخی از برندهای کارت‌های شبکه، مکانیزمی برای کنترل رفتار رومینگ در اختیار کاربران قرار می‌دهند. از جمله برندهای معروف در این بین می‌توان اینتل را نام برد.

در کارت‌های اینتل این قابلیت به نام Roaming aggressivness شناخته می‌شود و امکاناتی برای تنظیم حالت رومینگ در اختیار شما می‌گذارد.

تنظیمات برای کاربران ویندوز:

برای تنظیم این قابلیت در کارت‌های شبکه وایرلس اینتل بر روی سیستم عامل ویندوز می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

control panel> network and internet sharing center> change adapter settings> wireless network connection

در اینجا ابتدا بر روی properties راست کلیک و سپس بر روی configure کلیک می‌نماییم، گزینه advanced را انتخاب نموده و بر روی roaming aggressiveness کلیک می‌کنیم. در اینجا ۵ گزینه پیش روی ما خواهد بود:

  • Lowest: دستگاه وایرلس عمل رومینگ را انجام نمی‌دهد و تنها در صورت افت بسیار شدید سیگنال است که ممکن است این اتفاق رخ دهد.
  • Medium-Low/Medim-High: اجازه رومینگ داده می‌شود.
  • Medium: تنظیماتی میانی و متعادل بین رومینگ و عملکرد مناسب را ایجاد می‌کند.
  • Highest: دستگاه وایرلس شما به صورت متناوب کیفیت سیگنال و ارتباط را چک می‌کند و اگر افت محسوسی را ملاحظه کند عملیات رومینگ انجام شده و دستگاه به دنبال اکسس پوینتی با کیفیت سیگنال بهتر خواهد رفت.

تنظیمات برای کاربران مک:

انجام این تنظیمات برای کاربران مک به سادگی ویندوز نخواهد بود. برای این کار ابتدا ترمینال مک را باز می‌کنیم و دستورات زیر را به طور کامل وارد کرده و دکمه enter را می‌زنیم.

sudo /System/Library/PrivateFrameworks/Apple80211.framework/Versions/A/Resources/airport prefs joinMode=Strongest

این تنظیمات موجب می شود تا در صورت افت سیگنال بر روی یک اکسس پوینت کارت شبکه وایرلس، اکسس پوینت با سیگنال قوی تر را انتخاب کند.

بیشتر بخوانید:

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.