تعاریف پایه‌ای شبکه

تعاریف پایه‌ای شبکه

برای درک بهتر شبکه باید با برخی از تعاریف ابتدایی آن که در عین حال کلی که به صورت مختصر آماده شده است آشنا شویم.

شبکه کامپیوتری (Computer Network):

شبکه های کامپیوتری، مجموعه‌ای از کامپیوترهای مستقل که با یکدیگر اتصال داشته و با هم تبادل اطلاعات می‌نمایند.

اینترانت (Intranet):

شبکه‌های مربوط به یک سازمان که به صورت منطقی یا فیزیکی از اینترنت جدا هستند. این نوع شبکه معمولا ترکیبی از شبکه‌های LAN و WAN است. اینترانت ممکن است در نقاطی به اینترنت متصل باشد یا اینکه هیچ ارتباطی با اینترنت نداشته باشد.

اکسترانت (Extranet):

به لایه‌های ارتباط و نقاط اتصال اینترانت و اینترنت ،Extranet گفته می‌شود. اکسترانت‌ها از بعد امنیتی برای شبکه‌ها بسیار مهم و حیاتی هستند چون محلی هستند که نفوذ به شبکه و ورود ویروس‌ها از آنجا صورت می‌گیرد. به طور معمول اطلاعات عمومی مربوط به اینترانت‌ها یا سازمان‌ها در این بخش قرار می‌گیرند.

اینترنت (Internet):

مجموعه‌ای از شبکه‌های مستقل و متصل به هم است که تبادل اطلاعات انجام می‌دهند و گستره آن تمام دنیا است. به بیان دیگر Internet مجموعه از Inter-Net ها (Internal network) و یا مجموعه‌ای از Intranet ها و Extranet ها است و گسترده‌ترین WAN موجود در جهان است.

شبکه محلی (LAN = Local Area Network):

خواص این نوع شبکه‌ها عبارتند از سرعت و کارایی بالا و فواصل کم (حداکثر در حد چند صد متر). در این شبکه‌ها تعداد کاربرها (Client) محدود بوده و شبکه به یک سازمان و یک یا چند ساختمان کنار هم، محدود می‌شود. برخی از توپولوژی‌های مربوط به شبکه های محلی به قرار زیر است: توپولوژی خطی (BUS) ،توپولوژی حلقوی (Ring) ،توپولوژی ستاره‌ای (Star)

شبکه شهری (MAN = Metropolitan Area Network):

معمولا شبکه MAN با اتصال چندین شبکه محلی از راه دور در فواصلی مانند داخل یک شهر با استفاده از فیبر نوری، ارتباط بی سیم و یا خطوط اجاره‌ای و سایر امکانات LAN یا WAN استفاده می‌شود. نوع این ارتباطات به شرایط محیطی، زیرساخت مخابراتی و سیاست‌های سازمان وابسته است.

شبکه گسترده (WAN = Wide Area Network):

به طور معمول این نوع شبکه‌ها محدودیت مقیاس جغرافیایی ندارند. این شبکه‌ها از ارتباط و اتصال شبکه‌های کوچک از راه دور به وجود آمده‌اند و ساختار یکنواختی ندارند. زیرا شبکه‌های محلی با استفاده از توپولوژی‌های مختلف ایجاد می‌شوند و دستگاه‌های موجود در این شبکه‌ها از سخت افزار و نرم افزارهای مختلف و متفاوتی بهره می‌برند و به طور ذاتی با هم سازگاری ندارند.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.