تفاوت بین بازاریابی دیجیتال و سئو چیست؟

تفاوت بین بازاریابی دیجیتال و سئو چیست؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند، سئو و بازاریابی دیجیتال مفهوم یکسانی با یکدیگر دارند و از هر دو آن‌ها با یک اصطلاح استفاده می‌نمایند. لازم به ذکر است که بیان شود، سئو و بازاریابی دیجیتال مفاهیم کاملاً متفاوت و تعاریف مختلفی دارند.

بازاریابی دیجیتال و سئو با یکدیگر مترادف نیستند و هر کدام از آن‌ها دنیای متفاوتی دارند، اگرچه شباهت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. در واقع سئو برای بهینه‌سازی وب‌سایت انجام می‌شود، تا وب‌سایت در رتبه‌دهی گوگل بتواند امتیاز بالاتری را کسب نماید. بنابراین بهتر است اینگونه بیان شود که سئو یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ با هدف بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو به شمار می‌آید.

 بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال به معنای استفاده از ابزارهای موجود در دنیای دیجیتال و اینترنت است که به منظور بازاریابی خدمات و محصول صورت می‌گیرد. بهتر است اینگونه بیان شود که استفاده نمودن از هر نوع رسانه‌ای که به کسب و کارهای دیجیتال مرتبط است، می‌تواند به بازاریابی دیجیتال کمک نماید. جالب است بدانید استفاده از بازاریابی دیجیتال فقط برای کسب و کارهایی که دارای وب‌سایت هستند، نمی‌باشد، بسیاری از افراد از بازاریابی دیجیتال برای کسب و کارهای سنتی نیز استفاده می‌کنند. در بازاریابی دیجیتال از ابزارهایی همچون ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و… استفاده می‌شود. فراموش نکنید هدف اصلی از دیجیتال مارکتینگ فروش بیشتر است.

تفاوت بین سئو و بازاریابی دیجیتال

همان‌طور که بیان شد سئو یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال است. متخصص سئو با دانش و تجربه کافی می‌تواند با استفاده از راهکارهای نوین و کارا میزان ترافیک سایت را افزایش دهد؛ اما مدیر بازاریابی دیجیتال می‌تواند با استفاده از بازاریابی دیجیتال فروش شرکت را افزایش دهد.

مدیر دیجیتال مارکتینگ به همراه یک متخصص سئو در یک شرکت همکاری می‌کنند تا بتوانند با استفاده از رسانه‌های مبتنی بر دیجیتال، میزان فروش و ترافیک وب‌سایت شرکت را افزایش دهند. استراتژی‌های مشترک توسط متخصصان سئو و مدیر بازاریابی دیجیتال شامل چندین روش بازاریابی مانند بازاریابی ایمیل، بازاریابی محتوا، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی موبایل است.

با این وجود، مدیر بازاریابی دیجیتال چند گزینه دیگر برای بازاریابی خدمات و محصولات شرکت در دسترس دارد که عبارتنداز: بیلبورد، پیام کوتاه، تلویزیون یا منابع رادیویی. متخصص سئو نگران افزایش بازدید از یک وب‌سایت است و متخصص بازاریابی دیجیتال نگران افزایش حضور آنلاین و دید کلی شرکت برای مصرف‌کنندگان است.

ادغام سئو و بازاریابی دیجیتال

زمانی که بتوانید به طور صحیح و با برنامه‌ریزی از استراتژی‌های این دو با یکدیگر استفاده نمایید، به سرعت می‌توانید مشتریان و ترافیک سایت خود را افزایش دهید. به لطف رشد گسترده استفاده از رسانه‌های اجتماعی توسط میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، این ادغام روز به روز دامنه بیشتری پیدا می‌کند. شرکت‌ها اکنون دریافته‌اند که برای به دست آوردن تبلیغات بیشتر، لازم است وارد دنیای شبکه‌های اجتماعی شوند و به صورت دیجیتالی محتوای مورد نظر خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. بازار امروز ثابت کرده است که باید فراتر از استراتژی‌های سئو پیش بروید و بسیاری از تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال را فرا بگیرید و از هر دو آن‌ها به طور همزمان استفاده نمایید.

اصطلاح جدیدی که از ادغام سئو و بازاریابی دیجیتال پدید آمده است؛ ادغام بازاریابی جستجو است. همانطور که در بالا بیان نمودیم، شرکت‌های پیشرفته به طور فزاینده‌ای استراتژی‌های سئو را با بهترین شیوه‌های بازاریابی دیجیتال ادغام می‌کنند. این رویکرد می‌تواند یک سازمان را در فروش، روابط عمومی، برندسازی و بازاریابی متحول نماید.

بنابراین می‌توان اینگونه بیان نمود، هرچه بیشتر از ادغام بازاریابی دیجیتال و سئو در دنیای امروز استفاده شود، منجر به همپوشانی و کاهش اختلاف ناچیز بین سئو و بازاریابی دیجیتال خواهد شد. این نکته را فراموش نکنید، که یکسان نبودن رویکرد برای تمامی شرکت‌ها سبب موفقیت می‌شود. ممکن است یک شرکت با یک کمپین واحد سود ببرد، در حالی که شرکتی دیگری با ادغام مؤثر استراتژی‌های سئو با تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال می‌تواند سود کسب کند.

بنابراین، هدف از استفاده بازاریابی دیجیتال و سئو تقویت تجارت و سودآوری بیشتر برای یک شرکت است؛ اما فراموش نکنید ادغام این دو با یکدیگر می‌تواند فروش و ترافیک وب‌سایت شرکت شما را به سرعت افزایش دهد. واضح و بدیهی است که امروزه در سراسر دنیا اکثر مردم در حال استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌باشند، بنابراین تبلیغات در این شبکه‌های اجتماعی یک از قدرتمندترین بازاریابی‌ها شناخته شده است.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

در مجله اینترنتی هینزا می‌توانید به آخرین دانستنی های IT دسترسی داشته باشید.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.