الگوریتم موبایل فرست ایندکس گوگل

الگوریتم موبایل فرست ایندکس گوگل (Mobile First Index)

امروزه بیشتر مردم با استفاده از موبایل در گوگل سرچ و جستجو می‌کنند. با این حال سیستم رتبه‌دهی گوگل همچنان به ورژن دسکتاپ محتوای یک صفحه از سایت نگاه می‌کند تا ارتباط آن را با کاربر ارزیابی کند و به آن نمره دهد.

این موضوع می‌تواند در جایی که صفحات موبایل محتوای کمتری از حالت دسکتاپ همان صفحات ارائه می‌دهند، مشکل ایجاد کند. چرا که الگوریتم‌های گوگل صفحه واقعی‌ که کاربر با تلفن همراه می‌بیند را ارزیابی نکرده است.

برای آنکه نتایجی که در سرچ کنسول می‌بینید مفیدتر باشد و همچنین نتایجی که کاربر موبایل در نتایج سرچ می‌بیند مرتبط‌تر باشد، گوگل آزمایشاتی را آغاز کرده‌ است که ایندکس گوگل از موبایل شروع شود، یعنی ابتدا نمایش سایت‌ها را در موبایل بررسی و ایندکس کند. اگرچه ایندکس کردن سایت در دسکتاپ و یا اپلیکیشن همچنان ادامه خواهد داشت اما الگوریتم‌های گوگل در نهایت، برای آن‌که ساختار داده‌های یک سایت را بفهمند و بدانند که ریچ اسنیپت‌های آن صفحات را چگونه در نتایج جستجو نشان دهند، ابتدا ورژن موبایل محتوای یک سایت را برای رتبه‌دهی به آن سایت، بررسی خواهند کرد.

گوگل اعلام کرده است که این یک تغییر اساسی و مهم در الگوریتم ایندکس است و آن را به طور جدی دنبال خواهد کرد. گوگل آزمایشات و بررسی‌ها بر روی مقیاس کوچکی از سایت‌ها را با دقت ادامه خواهد داد و وقتی مطمئن شد که تجربه خوبی از آن دارد آن را گسترش خواهد داد. در حین این‌که گوگل دارد بر روی این بخش کار می‌کند، در ادامه برخی از کارهایی را که وبمستران می‌توانند برای بهبود سایت خود در این زمینه انجام دهند را مطرح می‌کنیم:

  • اگر شما سایتی دارید که ریسپانسیو است و محتوای آن در حالت موبایل و دسکتاپ فرقی ندارد، نیازی نیست کاری انجام دهید!
  • اگر سایت شما به‌گونه‌ای است که محتوایی متفاوت در دسکتاپ و موبایل نمایش می‌دهد، باید تغییراتی را در سایت خود ایجاد کنید:

۱- مطمئن شوید که structured data و یا داده های ساختار یافته را برای هر دو ورژن از سایت خود ایجاد کرده باشید. می‌توانید با تایپ URLهای سایت خود درStructured Data Testing Tool، ساختار داده‌ها را در دو حالت موبایل و دسکتاپ مقایسه کنید.

۲- با استفاده از ابزار robots.txt testing tool مطمئن شوید که ورژن موبایل سایت شما برای ربات‌های گوگل در دسترس باشد.

۳- مطمئن شوید که لینک‌های کنونیکال در حالت موبایل با دسکتاپ فرقی نداشته باشند.

  • اگر فقط ورژن دسکتاپ از سایت خود را به سرچ کنسول معرفی کرده‌اید، ورژن موبایل را نیز اضافه کنید.
  • اگر سایت شما فقط ورژن موبایل دارد، گوگل آن را ایندکس خواهد کرد، حتی اگر به عنوان یک کاربر موبایل سایت شما را ببیند.

اگر شما در حال ساخت ورژن موبایل سایت خود هستید، در نظر داشته باشید که یک ورژن دسکتاپ کامل خیلی بهتر از داشتن ورژن موبایل ناقص است. پس زمانی ورژن موبایل خود را لانچ کنید که مطمئن باشید همه چیز آماده و کامل است.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.