سئو

جدول سئو 2017

جدول سئو برای چهاردهمین بار به روز رسانی شد. در جدیدترین نسخه از جدول سئو فاکتورهای مربوط به موبایل، پاسخ مستقیم و همچنین سرعت سایت نسبت به قبل مهم تر شده اند اما در مقابل، عناصر مرتبط با تاریخچه سرچ اهمیت کمتری پیدا کرده است. همچنین فاکتورهای مرتبط با هویت سایت و اشتراک گذاری های شخصی در شبکه‌های اجتماعی اهمیت کمتری پیدا کرده اند.

سئو و بهینه سازی سایت هزاران فاکتور اصلی و فرعی دارد که همه آن‌ها در این جدول نیامده است، هدف از این جدول، تاکید بر روی فاکتورهای اصلی و حائز اهمیت است. جدول سئو بدین معنا نیست که با رعایت تمامی این عناصر رتبه یک گوگل را بدست می‌آورید بلکه تنها عناصر پایه‌ای برای سئو را به صورت کلی و یکجا در آن جمع آوری شده است و از آن می‌توان به عنوان چک لیست سئو نیز استفاده کرد. رعایت همه این عناصر و فاکتورهای فرعی دیگر در کنار هم موفقیت سئوی شما را به همراه خواهد داشت. در آپدیت 2017 جدول سئو 3 فاکتور افزایش وزن و 2 فاکتور کاهش وزن دارند. همچنین 2 فاکتور کامل حذف شده اند.

1- فاکتورهایی که اهمیت آن‌ها افزایش یافته است:

موبایل (Am)

با توجه به این که امروزه 50% سرچ‌ها توسط موبایل انجام می‌شود، گوگل نیز توجه ویژه‌ای به موبایل دارد و عواملی همچون سرعت بارگذاری سایت در موبایل، طراحی سایت متناسب با موبایل‌ها و تبلت‌ها (ریسپانسیو)، اپلیکیشن‌های موبایل (App Indexing) و … در سئو بسیار تاثیرگذار است. این اهمیت تا جایی است که تا سال 2018، گوگل موبایل ایندکس را نسبت به ایندکس سایت در دسکتاپ مورد توجه قرار خواهد داد. با توجه به این موارد  فاکتور موبایل در جدول سئو امتیاز +3 می‌گیرد. که در جدول سئو قدیم +1 بود.

نکته: App indexing فاکتوری است گوگل اخیرا به آن اهمیت زیادی می‌دهد ولی در جدول سئو نیامده است. بنابراین در همین فاکتور Am باید به آن توجه شود.

سرعت سایت (As)

سرعت سایت به ویژه در موبایل از دیگر فاکتورهای مهم گوگل برای ارتقای رتبه سایت است. هرچه سرعت بارگذاری سایت بهتر باشد، سئو نیز بهبود می‌یابد. با توجه به تاکید گوگل بر روی سرعت سایت برای بهبود سئو، در جدول جدید سئو، به امتیاز  +2 افزایش یافت.

پاسخ‌های مستقیم (Ca)

هم گوگل و هم بینگ سایت‌هایی را در ابتدای لیست نتایج جستجو می‌آورند که مستقیم‌ترین جواب به عبارت جستجو شده را نمایش می‌دهند. ممکن است این سوال برای شما پیش آید که اگر کاربر در همان نگاه اول، جواب را ببیند دیگر بروی سایت کلیک نکرده و وارد سایت نمی‌شوند. ولی باید بدانید که رقبای شما به این فاکور اهمیت داده و با داستن پاسخ‌های مستقیم، توانسته‌اند دقیقا ترافیک مورد نظر را به سمت سایت خود بکشند. این فاکتور از سال 2015 به جدول سئو اضافه شد که در آپدیت جدید، امتیاز 2+ را به خود اختصاص می‌دهد.

 

2- فاکتورهایی که از اهمیت آن‌ها کاسته شده است:

تاریخچه سایت (Th)

اهمیت سن و تاریخچه سایت نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است. برای همین در جدول سئو از امتیاز 2+ به 1+ افت درجه پیدا کرده است.

تاریخچه جستجوی شخصی (Ph)

تاریخچه سرچ‌های شخصی و اینکه آیا قبلا هم وارد سایت شده بوده اند یا خیر، نیز از اهمیت افتاده است. بنابراین به امتیاز +2 کاهش یافته است.

 

3- فاکتورهایی که از جدول سئو حذف شده اند:

هویت (Ti)

هویت سایت از نظر ارزش برای گوگل کم اهمیت تر شده است و گوگل قدرت یک سایت را از راه های دیگری متوجه می شود. البته این فاکتور به طور کامل حذف نشده است ولی چون اهمیتش کاسته شده تصمیم گرفته شده که از جدول جدید حذف گردد.

اشتراک گذاری شخصی (Ps)

گوگل پلاس یکی از شبکه‌های اجتماعی بود که اشتراک گذاری در آن، در نتایج جستجو می‌آمد و از فاکتورهای مهم برای سئو به حساب می‌آمد. گوگل پلاس همچنان وجود دارد و به کار خود ادامه می‌دهد، اما دیگر اشتراک گذاری های شخصی در آن،  در نتایج جستجو نمی‌آید. بنابراین از جدول سئو حذف شده است.

 

سئو سئو سئو

 

 

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.