قاعده قابلیت تنظیم (Configurable) در طراحی سایت

قاعده قابلیت تنظیم (Configurable) در طراحی سایت

۱۴ شهریور ۱۴۰۰

ششمین قاعده از قواعد اصلی در طراحی سایت که در مقاله اصول مهم طراحی سایت بیان شد، قاعده قابلیت تنظیم است که در این مقاله آن را توضیح می‌دهیم.

در هنگام طراحی سایت قابلیت سفارشی کردن المان‌های پایه بر روی پارامترهای اختیاری وجود داشته باشد.
یکی از قواعد اصلی در یک سیستم طراحی سایت؛ فکر کردن در مورد خصیصه هایی است که پروژه الان یا در آینده نیاز دارد و فقط پیاده‌سازی دیزاین طراحی شده کافی نیست. همچنین باید در نظر بگیریم که کدام قسمت‌ها باید تنظیمات متفاوت از هم داشته باشند، به طور مثال اختیاری باشند، خاموش یا روشن باشند و ... .
مثلاً در مثال زیر پرچم callout در طراحی ما ۳ رنگ را نمایش می دهد. در اینجا به جای ایجاد ۳ کلاس جداگانه، بهتر است یک کلاس کلی ایجاد و برای خصوصیت‌های اختیاری(optional) دیگر، کلاس‌های دیگری ایجاد کنیم.

زمانیکه شما دارید در مورد طراحی خاص یک المان فکر می‌کنید، در مورد خصوصیت‌هایی که ممکن است با‌ارزش باشند نیز فکر کنید. مهمترین قسمت فکر کردن به مابقی محتواهایی است که شاید در این المان قابل استفاده باشند.

  • آیا بخش‌ها می‌توانند یک متغیر خارجی قابل تنظیم و یا اختیاری باشند؟
  • آیا ارزش دارد که رنگ یا محل قرار گیری یک المان قابل تغییر باشد؟
  • آیا قابلیت تنظیم بودن کوچک و بزرگ کردن سایزها کمکی می کند؟

برخی از پروژه‌ها
فروش کالاهای ایرانی
هوبیتا

هوبیتا نام یک برند ایرانی با مرکزیت ونکور کاناداست که هدف آن ارائه محصولات با کیفیت ایرانی با امکان خرید آنلاین در این کشور است.

موسسه خیریه
ایپا

ایپا نام بنیاد خیریه مردم نهاد و مدرن در ایران است که با تکیه بر مدل کرادفاندینگ و با هدف توانمندسازی ساکنان مناطق محروم کشور به فعالیت های گسترده ای می پردازد.

پروژه‌های بیشتر