سرور

اتاق سرور چیست؟

اتاق سرور از هر جهت مهم‌ترین قسمت شبکه محسوب می‌شود و در واقع مرکز کنترل و مدیریت شبکه است که برای حفظ و نگهداری سرورها، سوئیچ‌ها، روترها، مودم‌ها و سایر تجهیزات شبکه در نظر گرفته می‌شود.

اتاق سرور برای ذخیره، نگهداری و مدیریت سرورهای کامپیوتری و اجزای مرتبط با آن استفاده می‌شود. با توجه به اهمیت اتاق سرور، شرکت‌ها در اندازه‌های متوسط و به بالا باید اقدام به راه اندازی این اتاق کنند. به یاد داشته باشید که برپایی اتاق سرور استانداردها و نکات زیادی دارد که باید مورد توجه و دقت قرار گیرد.

اتاق سرور استاندارد

اتاق سرور را باید طبق استانداردهایی راه اندازی کرد تا امنیت سرورها و اطلاعات آن‌ها تامین شود و همچنین صرفه جویی در مصرف برق دیتاسنتر صورت گیرد. هر اتاق سرور استاندارد نیاز به کف کاذب، سقف کاذب، دیوار کاذب، سیستم مدیریت هوشمند کنترل شرایط محیطی اتاق سرور (DCIM) دارد. همچنین سیستم کولینگ مرکز داده‌ها یا سیستم خنک‌سازی نقش مهمی در تامین دمای مناسب و رطوبت محیط دارد.

برق مورد نیاز سیستم‌های مستقر در این اتاق توسط ژنراتور و برق شهر و ups تامین می‌شود که وظیفه مدیریت جریان برق با تابلو برق‌های اتوماتیک می‌باشد. برای شرایط اضطراری مانند حریق و آتش نیز سیستم اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک اتاق سرور می‌تواند امنیت مرکز داده و اتاق سرور استاندارد را تامین کند.

به طور کلی برای اینکه اتاق سرور مورد نظر از همه لحاظ استاندارد باشد رعایت مواد زیر الزامی است:

اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور اهمیت زیادی دارد و یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در اتاق سرور لحاظ شود. شما می‌توانید با نصب این سیستم بعد از وقوع خطر با عکس العمل به موقع از خسارت‌های ناشی از آتش سوزی جلوگیری کنید.

اتاق سرور

تجهیزات اعلام و اطفاء حریق

سیستم اعلام حریق:

این سیستم با استفاده از سنسورها و دتکتورهایی که دارد هرگونه دود یا گرما را تشخیص و آن را به مدیر سیستم جهت تصمیم گیری اتوماتیک یا دستی اطلاع می‌دهد.

سیستم اطفاء حریق:

سیستم اطفاء حریق مبتنی بر انواع اطفاء کننده‌ها مانند گاز FM۲۰۰ یا ایروسل‌ها پس از اعلام توسط سیستم اعلام حریق وارد عمل می‌شوند.

تخلیه:

اتاق سرور باید دارای محلی برای تخلیه مناسب مایعات در صورت لزوم باشد.

امنیت اتاق سرور

بعد از نصب و راه اندازی زیر ساخت شبکه و اتمام پروژه اتاق سرور نوبت به تامین امنیت آن می‌رسد که از اهمیت بالایی برخوردار است.

با نصب دوربین مدار بسته و طراحی سیستم‌های کنترل تردد و قرار دادن درب ضد حریق و در کل رعایت نکات ایمنی می‌توان به سطح بالایی از امنیت دست یافت.

اتاق سرور

تجهیزات امنیتی و نظارتی اتاق سرور

دوربین های مدار بسته:

تمام فضاهای ورودی و خروجی و راهروهای بین رک‌ها باید توسط یک سیستم دوربین مدار بسته قوی کنترل شود و همچنین این امکان را به مدیران و محافظان مجموعه بدهیم که بتوان دوربین‌ها را از نقاط مختلف کنترل و بررسی کرد.

کنترل دسترسی:

درهای ورود مرکز داده یا همان اتاق سرور باید توسط قفل‌ها و سیستم‌های کنترل تردد بیومتریک یا کد دار محافظت شود.

درهای امنیتی:

داشتن درهای امنیتی که به راحتی باز نشوند یکی از اصول امنیتی اتاق‌های سرور و مراکز داده می‌باشد.

خدمات شبکه

کولینگ اتاق سرور

اتاق سرور محیطی است که به دلیل قرارگیری سرورها و یا حجم بالای قطعات الکتریکی گرمای زیادی تولید می‌کند. این گرما می‌تواند با افزایش رک‌های داخل اتاق سرور بیشتر هم شود، به همین منظور خنک کردن و مدیریت گرمای تولید شده از اهمیت بالایی برخوردار است.

کولینگ اتاق سرور

تجهیزات کولینگ اتاق سرور

سیستم خنک کننده بیرونی:

هر سیستم سرمایشی شامل یک واحد خنک کننده بیرونی با همان کندانسور می‌باشد که باید در محیط بیرون اتاق سرور و ساختمان قرار گیرد.

سیستم خنک کننده داخلی:

یونیت‌های داخلی سیستم سرمایش در فضای داخلی اتاق سرور قرار می‌گیرند تا سرما را در بین رک‌ها بدمند.

بیشتر بخوانید:

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.