Elastix چیست؟

Elastix چیست؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی ماژول‌ها و ویژگی‌های ساختاری Elastix بپردازیم.

Elastix یک سیستم ارتباطی است که از مجموعه ابزارهای Open Source با لایسنس (GPL (Global Public License تشکیل شده است و با استفاده از یک رابط گرافیکی تحت وب می‌توان به ویرایش هر یک از این المان‌ها پرداخت. که عبارت است از :

 1. Asterisk
 2. vTrigerCrm
 3. A2Billing
 4. Flash Operator Panel
 5. Hylafax
 6. Openfire
 1. freePBX
 2. report system
 3. OSLEC
 4. Postfix
 5. Round Cube webmail
 6. CentOS

هر یک از این ابزارها توسط شرکت‌های مختلف پیاده‌سازی شده است. شرکت Elastix صرفا یک رابط کاربری تحت وب طراحی کرده است که به کاربر این اجازه را می‌دهد تا به هر یک از این نرم افزارها دسترسی داشته باشد و همچنین قابلیت‌هایی از جمله گزارشگیری از نرم افزارها، تشخیص سخت افزار سرور، تنظیمات شبکه، ماژول‌های آپدیت نرم افزاری، ماژول بکاپ نرم افزاری و ماژول مدیریت کاربران و … دارد. در ادامه به بررسی ابزارهای اشاره شده، می‌پردازیم.

1- Asterisk

Asterisk بر پایه (IP-PBX (IP Private Branch Exchange که یک سیستم تلفنی است توسط Mark Spencer طراحی شده و عملیات سوئیچ تماس‌ها را بین کاربران مهیا می‌سازد، به این معنا که شما یک سیستم ارتباطی ویپ (VOIP (Voice Over IP خواهید داشت که می‌توانید تعداد بسیار زیادی خط داخلی را بدون نیاز به تغییرات زیرساخت‌های سخت افزاری، از آن بگیرید، که اصلی‌ترین هدف آن کاهش هزینه تماس تلفنی برای کاربران یک شرکت می‌باشد.

نیازمندی‌های IPPBX :

 • یک کامپیوتر سخت افزاری :

بسیار توصیه شده است که در یک سیستم مجزا نصب شود و حداقل سخت افزار مورد نیاز برای راه‌اندازی Asterisk به شرح زیر است:

500Mhz Pentium II

312 MB Of RAM

8 GB Hard Disk

10/100 Network Intetrface Connection

CD-ROM Drive

 این سیستم صرفا جهت راه‌اندازی Asterisk برای تعداد کاربران اندک است. بدیهی است که برای راه‌اندازی Elastix سیستم قوی‌تری نیاز داریم.

 • تلفن:

برای این منظور احتیاج به تلفن‌هایی بر پایه (SIP (Session Initiation Protoco و یا تلفن‌های نرم افزاری که به آن SoftPhone گفته می‌شود، داریم.

 • SIP Gateway:

اگر احتیاج دارید با شبکه ویپ دیگران در ارتباط باشید، حتما باید از یک SIP Gateway استفاده کنید. ارتباط Gatewayها از چند طریق ممکن است:PSTN (Public Switch Telephone Netwok) ،Radio  Internetو … .

 • شبکه محلی:

در شبکه محلی برای ارتباط و دسترسی به سرویس‌های ذکر شده، احتیاج به زیر ساخت شبکه دارید. (روتر، سوئیچ و …).

2- vTrigerCRM:

نرم افزار مدیریت مشتریان است که می‌تواند با Elastix در ارتباط (Integration) باشد .

3- A2Billing:

اگر پهنای باند گسترده‌ و سرورهای اختصاصی و قدرتمندی در اختیار دارید، با اضافه کردن A2Billing، قادر به فروش سرویس خود خواهید بود و می‌تواند آمارهای مختلف همچون لود سرورها، تعداد تماس‌ها، وضعیت فروش و … را تهیه کنید.

4- Flash Operator Panel :

پنلی است که اطلاعات Asterisk PBX را با استفاده از Flash به صورت زنده نمایش می‌دهد، حتی می‌توانید چندین سرور Asterisk را به صورت همزمان مانیتور کنید.

5- Hylafax:

یک فکس سرور Open Source  می‌باشد که از قابلیت‌های آن می‌توان به امکانات زیر اشاره کرد:

 • Fax Over IP
 • Clustring And High Availability
 • Virtualization
 • Web Faxing
 • SQL Back-end

6- OpenFire:

یک نرم افزار پیغام رسان می‌باشد (IM (Instant Messaging که با پروتکل Extensible Messaging and Presence Protocol) XMPP) کارمی‌کند و قابلیت چت با استفاده از سافت فون‌ها را فراهم می‌کند.

7- FreePBX:

یک رابط گرافیکی Open Source می‌باشد که وظیفه کنترل و مدیریت Asterisk  را دارد.

8- Report System:

ریپورت و گزارشگیری بخش مهم سرور Elastix می‌باشد.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.