محتوای همیشه سبز

محتوای همیشه سبز یا Evergreen چیست؟

محتوای همیشه سبز به معنای محتوایی است که همیشه تازه می‌ماند، این محتوا می‌تواند به سئوی سایت شما کمک کند و ترافیک بیشتری را به سمت سایت‌تان بکشاند. نشریات آنلاین به انتشار محتوای همیشه سبز (Evergreen) که همیشه با علایق خوانندگان مطابقت دارد و کمتر پیش می‌آید که تاریخ آن‌‌ها منقضی شود، تمایل دارند. ایده پشت این نوع محتوا این است که داستان‌‌هایی که به راحتی در موتورهای جستجو پیدا می‌شوند را بنویسیم، البته در صورتی که اطمینان داریم همیشه تازه خواهند بود و نیازی به بروز رسانی ندارند.

تعریف و کارکرد محتوای همیشه سبز

محتوای همیشه سبز محتوایی است شبیه درخت‌های همیشه سبز که برگ‌هایشان را در تمام طول سال حفظ می‌کنند. محتوای جالب و مرتبطی که هیچوقت برای مخاطب کهنه نمی‌شود و همیشه افرادی هستند که به دنبال آن اند. این گونه از محتواها برای سئو و جذب ترافیک برای سایت بسیار مهم و لازم هستند. وجود آن‌ها در یک سایت، موقعیت ارزشمندی را از نظر رنک در موتورهای جستجو، برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد از انتشار، برای یک سایت حفظ می‌کند.

محتوای همیشه سبز و سئو

برای درک بهتر اهمیت محتوای evergreen یا محتوای همیشه سبز، مهم است که بدانیم سئو چگونه عمل می‌کند.
موتورهای جستجو در ۳ مرحله فعالیت خود را انجام می‌دهند:

 • Crawling (کشف محتوا)
 • Indexing (تحلیل کلمات کلیدی و ذخیره سازی محتوا)
 • Retrieval (نمایش لیستی از صفحات مرتبط با عبارت جستجو شده که هماهنگ با کلمات کلیدی ایندکس شده باشد)

موتورهای جستجو با استفاده از ربات‌ها دائما در حال crawl کردن میلیون‌ها صفحه وب هستند تا مرتبط‌ترین نتایج مربوط به کلمات کلیدی جستجو شده را نمایش دهند. بخشی از الگوریتم ایندکس کردن صفحات وب، داده‌هایی را شامل می‌شوند که مربوط به محتوای منسوخ شده که بازدید یا ترافیک زیادی ندارد، است. وقتی که محتوای evergreen واقعا هیچ تاریخ انقضایی نداشته باشد و کلمات کلیدی هم در آن استفاده شده باشد، شانس بیشتری برای نمایش در لیست نتایج جستجو خواهند داشت.

محتوای همیشه سبز و کلمات کلیدی

نوشتن محتوای همیشه سبز حول کلمات کلیدی که به سایت شما ارزش دهد، به کاربران کمک خواهد کرد مستقیما به سایت شما وارد شوند. مثلا اگر وبسایت شما در مورد سلامتی و تناسب اندام است، محتوایی بنویسید با کلمه کلیدی «بهترین ورزش پا» که می‌تواند برای همیشه، موضوعی همیشه سبز و هوشمندانه برای سایت شما باشد.

محتوای همیشه سبز چه چیزی نیست؟

برای فهم کامل اینکه چگونه محتوای همیشه مرتبط و مناسب تولید کنید، لازم است که بدانید چه محتواهایی از نوع همیشه سبز نیستند.

 • قالاتی که شامل گزارشات اعدادی و ثابت هستند که ممکن است با گذر زمان تغییر کنند، مشخصا مدت محدودی کاربرد دارند. اگر محتوای این چنینی را می‌خواهید منتشر کنید، بهتر است خاص باشد چون کسانی آن را جستجو می‌کنند که اطلاعات را برای مقایسه یا تحقیق بخواهند.
 • گزارشاتی در مورد استایل‌های لباس پوشیدن و نکات مد خیلی سریع تاریخ گذشته می‌شوند.
 • مقالات مربوط به تعطیلی‌ها و فصل‌ها معمولا از نوع همیشه سبز نیستند، اما اگر محتوا کاملا کافی باشد، جستجو در مورد اطلاعات و توضیحات تعطیلی‌ها، در زمان خود می‌تواند مفید باشد.
 • محتواهایی در مورد محیط زیست و طبیعت و به طور کلی گزارشات خبری نیز همیشه سبز نیستند، اما برای حفظ گذشته تاریخی و رکورد آنچه گذشته، اهمیت دارند.

بهترین تمرین برای ایجاد محتوای Evergreen یا همیشه سبز

در اینجا ترفندهای رایجی برای افزایش طول عمر یک مقاله بیان می‌کنیم:

 • پاسخگویی به پرسش‌های متداول خوانندگان
 • ارائه راهنمایی‌هایی برای صنعت‌های مختلف، مقالاتی با عنوان «چگونه» یا پیشنهادات
 • توضیح مفاهیم رایج صنایع مختلف برای خوانندگان
 • نظرات ویژه یا نقد و بررسی محصولات (محتواهای این چنینی تا زمانیکه آن محصول با محصول جدیدتری جایگزین شود، خوب است.)

تلاش برای ایجاد محتوای همیشه سبز، تا زمانیکه برای سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو تلاش می‌کنید، برای سایت شما مفید بوده و خوانندگان را به سایت شما بازمی‌گرداند.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.