تفاوت بین SAN و NAS

تفاوت بین SAN و NAS

یکی از سوالاتی که اغلب پرسیده می‌شود، تفاوت بین دو تکنولوژی SAN و NAS است و گاها حتی این دو مفهوم را با هم اشتباه می‌گیرند. برای شروع، به معرفی این محصولات پرداخته و تفاوت‌های عمده آنان را مورد نقد و بررسی قرار خواهیم داد.

NAS:

 Network Attached Storage یا همان NAS مجموعه‌ایی از دیسک‌ها است که صرفا برای ذخیره سازی اطلاعات با پروتکل NFS, CIFS مورد استفاده قرار می‌گیرد. Nas ها در یک شبکه مبتنی بر TCP/IP قرار می‌گیرند.

نحوه دسترسی به اطلاعات به صورت File Level Access است، به نحوی که شیوه اتصال به NAS، همانند اتصال به یک SharedFolder در سرور است.

با NAS ها می‌توانیم مدیریت متمرکزی برای منابع و SharedFolder ها داشته باشیم.

تفاوت بین SAN و NAS
تفاوت بین SAN و NAS

SAN:

 Storage Area Network یا SAN  تا حدی شبیه NAS است و پروتکل‌های این تکنولوژی iSCSI و FiberChannel است. نحوه دسترسی به اطلاعات به صورت Block Level Access بوده و از iSCSI در بستر Ethernet و از FiberChannel  در بستر فیبر نوری استفاده می‌گردد.

تفاوت بین SAN و NAS
تفاوت بین SAN و NAS

تفاوت کلیدی این دو تکنولوژی در نحوه دسترسی به اطلاعات است.

کابل‌ها:

NAS  ها از TCP/IP استفاده می‌کنند :Ethernet, FDDI , ATM

SAN ها از Fiber Channel استفاده می‌کنند.

پروتکل‌ها:

NAS ها از TCP/IP و NFS/CIFS/HTTP استفاده می‌کنند.

SAN  ها از Encapsulated SCSI استفاده می‌کنند.

تفاوت بین SAN و NAS

بیشتر بخوانید:

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.