استراتژی بازاریابی محتوا

ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا برای تجارت الکترونیک

استراتژی بازاریابی محتوا باید به گونه ای باشد که قالب و اهدافی که می خواهد در آن خدمت کند مشخص باشند. دستیابی به این اهداف نیازمند داشتن برنامه است. در ارتباط با استراتژی بازاریابی محتوا باید به این موضوع توجه کرد که اندازه شرکت شما چقدر است و چه مقدار پول و زمان را می تواند سرمایه گذاری کند.

بنابراین استراتژی های بازاریابی محتوا با یکدیگر متفاوت می باشند و نسبت به دیدگاه اعضای هر تیم یا شرکت تغییر می کنند. با توجه به این موضوع یک استراتژی بازاریابی محتوا برای کسب و کار های کوچک و متوسط می تواند پاسخ های مستند و متفکرانه به چند سوال یا تمرین فکری باشد.

اهداف

اگر برنامه استراتژی بازاریابی محتوای شما بر مبنای عمل باشد، هشیار و آگاه باشید که برنامه ریزیتان برای انجام کار چیست و برای تکمیل برنامه ها ، برخی از مسایل خاص را تعریف کنید.

برای مثال یک فروشگاه آنلاین متمایل به داشتن مشتریان بالقوه بیشتری است و این جریان زمانی رخ می دهد که وبسایت فروشگاه در موتور های جست و جوی اینترنتی دارای رتبه بندی خوبی باشد. بنابراین عملکرد موتور جست و جوی خوب و بهتر می تواند یک هدف باشد.

شرکتی گران فروش که محصولات ناشناخته و یا پیچیده عرضه می کند ممکن است خواهان انتقال مشتریان بالقوه از طریق چرخه فروش باشد. در اینجا محتوایی که به سوالات و نگرانی ها پاسخ می دهد ممکن است کمک کند. راهبرد بازاریابی محتوای شرکت را با اهداف خود شروع و آن ها را مستند سازی کنید.

چگونگی کمک بازاریابی محتوا

” اگر شما دارای یک چکش باشید، همه چیز به شکل یک میخ به نظر میرسد”

این سخن نشان دهنده چیزی است که به عنوان چکش مازلو شناخته می شود و نشان دهنده تعصب در استفاده از ابزار یا روش ها برای حل هرگونه مشکلی می باشد. این موضوع می تواند با بازاریابی محتوا رخ دهد. شرکتی درباره بازاریابی محتوا شنیده، و آگاهی پیدا کرده است. این شرکت دارای یک بلاگ است بنابراین تصمیم می گیرد که به وسیله بلاگ بازاریابی محتوا را انجام دهد.

اما سپس این شرکت تجاری یک هدف را انتخاب می کند و آن هدف افزایش فروش 10 درصدی در ماه آینده می باشد. اما در اینجا مساله ای هست و آن این است که بازاریابی محتوا روش مناسب برای افزایش فروش در کوتاه مدت نیست. اگر هدف بلند مدت باشد و مقصود، فروش 10 درصدی در سال آینده باشد می توان بازاریابی محتوا را در ترکیب قرار داد اما برای فروش در ماه آینده استفاده از ابزاری مانند تبلیغات اینترنتی و یا بازاریابی به وسیله ایمیل مناسب تر است.

در کل بازاریابی محتوا در موقعیت کسب و کار شما در بازار خوب است و می تواند به جذب، مشارکت و حفظ مشتریان کمک کند. همچنین باعث امکان وفاداری مصرف کنندگان شود و تمامی این اهداف در بلندمدت میسر خواهد بود. این موضوع باعث ایجاد رابطه ای پیچیده بین مغازه داران و خریداران می شود. همچنین می تواند منجر به پیدا کردن موتور جست و جو با رتبه بندی بالا شود. بنابراین استراتژی بازاریابی محتوا سند نشان دادن چگونگی رسیدن تجارت به اهداف می باشد. این موضوع به ویژه در کسب و کار بزرگ یا متوسط برای متقاعد کردن سایر ادارات و همکاران بسیار مهم است.

سند چرایی کسب و کار شما باید تولید کننده محتوا باشد.

پینوشت: آبراهام مازلو روانشناس انسان‌گرای آمریکایی بود. او امروزه برای نظریه «سلسله مراتب نیازهای انسانی» اش (هرم مازلو) شناخته شده‌است. مازلو همچنین به عنوان پدر روانشناسی انسان گرا شناخته می‌شود. او در سال ۱۹۵۴ کتاب «انگیزه و شخصیت» را درباره ی نظریه سلسله مراتب نیازها منتشر کرد.

بازار هدف (مخاطب هدف)

متاسفانه عباراتی مثل « درک مشتری خود»، « مخاطبان خود را بشناسید» و مشابه این جملات به کلیشه های مبهم تبدیل شده اند. برعکس برخی از بازاریاب ها از شخصیت خریدار بسیار دقیق حمایت می کنند. به این ترتیب که تکنولوژی سطح بالایی از شخصی سازی را تسهیل می کند حتی این امکان را برای ما فراهم کرده است که مشتریان به خصوص را در ذهن داشته باشیم.

صرفنظر از این گسترش ایده یک محتوا باید در رابطه با مخاطب باشد و اینکه چه چیزی برای مخاطب مهم است. سطح جزئیات می تواند بستگی به تعداد تولید کنندگان محتوای شرکتتان داشته باشد یا تعدد خریدارانی که مورد هدف خود قرار داده اید. کلید این ماجرا داشتن زمینه ذهنی از مخاطبان خود است. برای مثال یک کسب و کار فروش تجهیزات کوهنوردی آنلاین طبق آمار و تجربه متوجه شده است که مشتریان هدفش به احتمال زیاد مرد هستند ( گزارشات آمار از بالا بودن درصد کوهنوردان مرد خبر می دهد) حدودا 33 ساله و فعال تر از حد متوسط.

این درک از مشتریان باعث راهنمای محتوای انتخابی شما برای تجارتتان است. برای فروش چرخ دنده های کوهنوردی، بازار هدف این تجارت نباید نوجوانان و افراد بی تحرک باشد. سندی که محتوای شما را آماده می کند.

بیانیه ماموریت سرمقاله

یکی از مهم ترین وظایف استراتژی بازاریابی محتوا کمک به فهم و درک کارهایی است که نباید انجام دهید. زمانی که شما بر روی هدف و مخاطب هدف خود تمرکز می کنید بقیه مسایل و موضاعات کم رنگ و حذف می شوند. توضیحات این بخش می تواند به شما کمک کند. بیانیه ماموریت باید:

  • اولویت بندی در هدف های خود داشته باشد هنگامی که شما یک ماموریت سرمقاله دارید کار آسانی است که به پروژه هایی که این ماموریت را انجام نمی دهند جواب منفی دهید. به بیان دیگر طبق اولویت بندی که برای خود انجام داده اید موارد اضافی دیگر را حذف کنید.
  • تمرکز خود را از دست ندهید و در حفظ و پابرجایی آن تلاش کنید. یک ماموریت سرمقاله مستند شده به استراتژی بازاریابی محتوای شما کمک می کند.
  • ترکیب تولید کنندگان محتوا. اگر تیم شما دارای چندین نویسنده محتوا باشد بیانیه ماموریت سرمقاله می تواند این نویسندگان را با هم هماهنگ کند.

زمانی که شما مشغول تنظیم بیانیه ماموریت سرمقاله خود هستید سعی کنید به این سه سوال پاسخ دهید:

  1. مخاطب اصلی شما چه کسی است؟
  2. شما به مخاطبان اصلی چه چیزی را عرضه می کنید؟
  3. محتوای شما چگونه به مخاطبان شما کمک می کند؟

گروه بندی های موضوع

محتوای شرکت شما باید به مردم کمک کند. مقالات، فیلم ها یا پادکست های شما باید مفید، آموزنده و سرگرم کننده باشد. مخاطبین شما باید ارزش واقعی داشته باشند و این ارزش را باید از جانب شما دریافت کنند.

چه چیزی بالاتر از اینکه محتوای شرکت شما به عنوان سر تیتر و بالای موضوعات دیگر باشد. با استفاده از اهداف خود، مخاطب هدف و بیانیه ماموریت سرمقاله به عنوان راهنما بر روی موضاعاتی تمرکز کنید که در آن کسب و کار شما می تواند به عنوان رهبر افکار متخصص قرار گیرد. برنامه ریزی محتوای شما در گروه بندی موضوع می تواند به بهینه سازی موتور های جست وجو کمک کند.

Mimi an در ماه مه 2017 در گزارش Hub spot نوشت: رقابت برای پیدا کردن موتور های جست و جو و نتایج آن بسیار شدید است در نتیجه شیوه های سئو به یک مدل جدید تبدیل شده است که توسط بسیاری از وبسایت های محتوا محسوب می شود.

در حال حاضر سئو به یک مدل خوشه موضوعی تبدیل شده است. به وسیله سئو و به مرور زمان می توان مقاله های خود را در صدر موضوعات دیگر و در بالای موتورهای جست و جو قرار داد. مدل خوشه موضوعی اساسا یک راه برای سازماندهی صفحات محتوای سایت است که از یک معماری وبسایت دقیق تر استفاده می کنند. استراتژی بازاریابی محتوا را تعریف و مستند سازی کنید.

برنامه محتوا

طرح شما باید تمام تاکتیک های محتواییتان را مستند سازی کند و برای مستند سازی پاسخ به سوال های زیر واجب است:

  1. چه زمانی پست منتشر خواهد شد؟
  2. کدام بخش گروهی آن را پشتیبانی می کند؟
  3. چه گرافیکی مورد نیاز است؟

همچنین از ابزار های مدیریت پروژه شرکت خود استفاده کنید مثل صفحات گسترده ( اکسل) برای بررسی تمام محتواهایی که می خواهید تولید کنید.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.