شبکه پسیو

بازدید اولیه و ارزیابی مصرفی پروژه پسیو

برای انجام پروژه چه کوچک و چه در مقیاس بزرگ، نیاز به اطلاعات اولیه‌ای خواهیم داشت که بتوانیم تعریف درستی از سیستمی که می‌خواهیم اجرا کنیم داشته باشیم و به دنبال آن بتوانیم میزان مصرفی و خدمات قابل ارائه را مشخص کنیم و بتوانیم برآورد قیمتی کلی را با درصد خطای کمی به مشتری ارائه دهیم.

امیدوارم این مقاله کمکی در جهت تقویت دانش علمی، عملی و دیدگاه اولیه شما به پروژه‌ها باشد.

۱. نیازسنجی

در اولین گام پس از هماهنگی و مراجعه حضوری، ابتدا باید با کارفرما یا نماینده ایشان که اطلاعات کاملی از خواسته‌ها، نیازها و خدمات مورد نیازشان دارند، صحبت و نیاز کارفرما کاملا مشخص شود.

۲. طراحی نقشه

در این مرحله نقشه اجرای خدمات شبکه پسیو و در دید کلی نقشه شبکه را طراحی و آماده می‌کنیم. نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که مسیرهای کابل کشی، محل اتاق سرور، محل نصب رک دیواری، کیستون‌های شبکه همگی با توجه به بررسی‌های انجام شده مشخص شود تا برآورد دقیق‌تر و بهتری نسبت به مصرفی‌های پروژه ارائه کرد.

برای برآورد دقیق‌تر مصرفی‌ها و تجهیزات باید پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت و به سوالات مربوطه که در قسمت‌های مختلف مطرح می‌شود، پاسخ داد.

۱. برای انتخاب محل قرار گیری اتاق سرور چه شرایطی باید در نظر گرفته شود؟

مهم‌ترین و حساس‌ترین قسمت یک شبکه کامپیوتری اتاق سرور می‌باشد، کلیه داده‌ها و پردازش‌های شبکه در این قسمت که سرور و دستگاه‌های حساس ذخیره ساز داده‌ها در آن می‌باشد انجام می‌شود.

از این رو برای در نظر گرفتن اتاق سرور باید تمام شرایط ممکن را رعایت کرد، شرایطی از قبیل عایق رطوبت، تهویه، امکان توسعه، میزان و نوع دسترسی برای افراد و در مواقع ضروری آتش سوزی و حوادث غیر قابل پیش بینی را در نظر گرفت. اتاق سرور دارای استانداردهای مختص به خود است در ادامه با شرایط محیطی اتاق سرور آشنا می‌شوید.

  • منظور از عایق رطوبت در انتخاب اتاق سرور چیست؟

به این معنی که چهار دیوار اتاق سرور نباید از دیوارهای اصلی ساختمان باشد تا امکان انتقال رطوبت کاهش یابد زیرا این دیوارها معمولا دارای رطوبت بالایی هستند و امکان عبور لوله‌های آب در این دیوارها وجود دارد.

  • مکان انتخابی اتاق سرور چه ارتباطی با تهویه دارد؟

باید در اتاق سرور تهویه به گونه‌ای اجرا شود که از تهویه ساختمان کاملا جدا باشد، بنابراین باید محلی انتخاب گردد که امکان اجرای سیستم تهویه مورد نیاز تهویه مطبوع و تهویه بکاپ در آن وجود داشته باشد. همچنین فضای کافی برای ایجاد فاصله‌های استاندارد بین رک سرور و تهویه باشد تا تقطیر یا نشتی‌های دیگر تهویه به تجهیزات کامپیوتری آسیب نزند.

  • قابلیت توسعه در اتاق سرور تا چه اندازه حائز اهمیت است؟

یکی دیگر از شرایط محیطی برای انتخاب اتاق سرور این است که به طوری محل مورد نظر انتخاب شود که امکان توسعه اتاق وجود داشته باشد تا در آینده در صورت اضافه شدن هر نوع تجهیزی نیاز به تعویض محل یا صرف هزینه‌های گزاف نباشد.

  • چرا باید در انتخاب اتاق سرور، دسترسی مهم باشد؟

اتاق سرور باید طوری انتخاب شود که در دسترس عموم نباشد و در محیطی نباشد که در دسترس عموم باشد بلکه باید جایی قرار گیرد که در صورت هر گونه اتفاق غیرمنتظره مانند آتش سوزی و آسیب‌های محیطی، نیروهای امداد دسترسی مناسبی به آن داشته باشند. همچنین اتاق سرور نباید دارای پنجره باشد، زیرا امکان دسترسی غیر مجاز و سرقت افزایش می‌یابد.

۲. انتخاب محل پریزهای شبکه

از مهم‌ترین موضوعاتی که باید در زمان بازدید اولیه مورد بررسی قرار گیرد محل قرارگیری نودهای شبکه می‌باشد، چرا که برای تعیین تعداد کابل کشی‌ها و میزان کابل کشی نیاز به تعداد و محل نصب آن‌ها داریم. برای این کار می‌توان از چیدمان میزهای اداری و محل قرارگیری کلاینت‌های متصل به شبکه استفاده کرد.

۳. بستر ارتباطی تجهیزات

پس از مشخص نمودن محل نودهای شبکه می‌توان متراژ کابل‌ها را با دقت قابل قبولی محاسبه کرد، به طوری که باید مسیرهای کابل کشی توکار و یا روکار، با توجه به شرایط محیط کاری که نیاز به شبکه دارد و اهداف شبکه، به صورت حضوری بررسی و انتخاب شود، همچنین باید تعداد و محل نصب تجهیزات وایرلس نیز مشخص شود و با توجه به میزان پهنای باند مورد نیاز و فاصله سوئیچ‌های متصل به سوئیچ سرور، نیاز به استفاده از فیبر نوری نیز بررسی و مشخص شود.

۴. محل قرارگیری سوئیچ شبکه

سوئیچ‌ها به عنوان تجهیز ارتباطی بین نودهای شبکه که در یک سر خط قرار می‌گیرند، باید محل قرارگیری مشخصی داشته باشند تا بتوان مسیرهای کابل کشی را مشخص و طول کابل‌های مصرفی را اندازه گرفت. به هر حال در نهایت با مشخص کردن محل قرارگیری سوئیچ، محل نصب رک مشخص می‌شود.

البته باید نوع رکی که سوئیچ و تجهیزات دیگر در داخل آن قرار می‌گیرد نیز مشخص شود، چرا که محل قرارگیری تا میزان زیادی نیز به نوع رک مرتبط می‌باشد. در صورتی که رک ایستاده باشد، امکان قرارگیری در بسیاری از نقاطی که می‌توان رک دیواری در نظر گرفت یا بالعکس را ندارد.

۵. رک دیواری

رک دیواری در اتاق سرور نقش مهمی ایفا می‌کند و به منظور سازماندهی و نصب تجهیزات از جمله سرورها، سوئیچ‌ها، روترها، دستگاه‌های ذخیره‌سازی و تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. رک دیواری فضایی ایجاد می‌کند که تجهیزات شبکه را به صورت سازمان‌یافته و ایمن در اختیار قرار می‌دهد.

ویژگی محل نصب رک‌های دیواری

رک دیواری را باید در محلی نصب کنیم که علاوه بر اینکه لوکیشن مناسبی از جهت مسیرهای کابل کشی داشته، بلکه باید در محلی خشک و به دور از تجهیزات رطوبت ساز باشد و همچنین رک‌های دیواری باید بر روی دیواری نصب شود که از استقامت لازم برخوردار باشد تا بتواند وزن رک و تجهیزات داخل آن را تحمل کند.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

در مجله اینترنتی هینزا می‌توانید به آخرین دانستنی های IT دسترسی داشته باشید.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.