آموزش سرچ کنسول گوگل قسمت دوم

آموزش سرچ کنسول گوگل قسمت دوم

گوگل سرچ کنسول یک ابزار اساسی برای مدیریت و بهینه‌سازی وب‌سایت در موتور جستجوی گوگل است.

این ابزار به وبمسترها و مدیران سایت‌ها امکان می‌دهد تا برخی اطلاعات مهم در مورد نمایش وب‌سایت در نتایج جستجوی گوگل را مشاهده و تحلیل کنند. در قسمت اول آموزش سرچ کنسول با مفاهیم اولیه و نحوه ثبت سایت در سرچ کنسول و افزودن نقشه سایت (Sitemap) آشنا شدید. در قسمت دوم از آموزش سرچ کنسول با بخش Overview آشنا می‌شوید.

بررسی بخش Overview در سرچ کنسول

Overview در سرچ کنسول گوگل در واقع چکیده‌ای از گزارشات است که گوگل ارائه می‌دهد و این بخش پیش نمایشی از چهار بخش که شامل Performance ،Indexing ،Experience ،Enhancements است. در ادامه با این چهار بخش بیشتر آشنا می‌شوید.

۱. Performance

بخش Performance در سرچ کنسول گزارشاتی در مورد عملکرد صفحات وب سایت شما در نتایج جستجو را ارائه می‌دهد. این گزارشات می‌توانند برای شناسایی و رفع مشکلات عملکردی استفاده شوند. این بخش شامل گزارشاتی از جمله:

تعداد کلیک‌ها: تعداد دفعاتی که کاربران در نتایج جستجو بر روی صفحات وب سایت شما کلیک کرده‌اند.

تعداد نمایش‌ها: تعداد دفعاتی که صفحات وب سایت شما در نتایج جستجو نمایش داده شده‌اند.

نرخ کلیک (CTR): نسبت تعداد کلیک‌ها به تعداد نمایش‌ها را نشان می‌دهد.

موقعیت: جایگاه صفحات وب سایت شما را در نتایج جستجو نشان می‌دهد.

زمان بارگذاری: مدت زمانی که طول می‌کشد تا صفحات وب سایت شما بارگذاری شوند.

چند نکته برای استفاده از بخش Performance

گزارش Performance را به صورت روزانه یا هفتگی بررسی کنید تا تغییرات عملکردی را شناسایی کنید.

روی صفحاتی با عملکرد ضعیف تمرکز کنید و اقداماتی را برای بهبود آن صفحات انجام دهید.

از گزارش Queries برای شناسایی کلمات کلیدی که بیشترین کلیک را دارند استفاده کنید.

از گزارش Pages برای شناسایی صفحات با بیشترین بازدید استفاده کنید.

از گزارش Devices برای شناسایی دستگاه‌هایی که بیشترین بازدید را دارند استفاده کنید.

به طور خلاصه، با استفاده از بخش Performance در سرچ کنسول می‌توانید عملکرد صفحات وب سایت را بررسی و سئو وب‌سایت خود را بهبود بخشید.

۲. Indexing 

بخش Indexing در سرچ کنسول به بررسی وضعیت ایندکس شدن صفحات وب سایت شما می‌پردازد. این بخش شامل گزارشاتی در موارد زیر است:

تعداد صفحات ایندکس شده: تعداد صفحات وب سایت شما که توسط خزنده‌های گوگل ایندکس شده‌اند.

صفحات با خطا: تعداد صفحات وب سایت شما که هنگام ایندکس شدن توسط خزنده‌های گوگل با خطا مواجه شده‌اند.

صفحات با هشدار: تعداد صفحات وب سایت شما که هنگام ایندکس شدن توسط خزنده‌های گوگل با هشدار مواجه شده‌اند.

صفحات حذف شده: تعداد صفحات وب سایت شما که از ایندکس گوگل حذف شده‌اند.

با بررسی این معیارها می‌توانید وضعیت ایندکس شدن صفحات وب سایت خود را ارزیابی کنید و اقداماتی را برای رفع مشکلات ایندکس شدن انجام دهید.

۳. Experience

بخش Experience در سرچ کنسول یک ابزار برای بررسی تجربه کاربری صفحات وب است. این بخش شامل گزارشاتی در موارد زیر است:

سرعت بارگذاری صفحه: اگر صفحات وب سایت شما به سرعت بارگذاری نشوند، ممکن است کاربران آن‌ صفحات را ترک کنند.

ریسپانسیو بودن: امروزه اکثر کاربران از دستگاه‌های تلفن همراه برای دسترسی به سایت استفاده می‌کنند. بنابراین، مهم است که صفحات وب سایت شما برای دستگاه‌های تلفن همراه بهینه باشند.

بررسی پروتکل‌های امنیتی: امنیت صفحه از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر صفحه شما امن نباشد، ممکن است اطلاعات شخصی کاربران در معرض خطر قرار گیرد.

به طور خلاصه بخش Experience در سرچ کنسول ابزاری برای بررسی تجربه کاربری صفحات وب، گزارشاتی در مورد سرعت بارگذاری صفحه، ریسپانسیو بودن، امنیت صفحه و در کل رفع مشکلات تجربه کاربری استفاده می‌شود.

۴. Enhancements

بخش Enhancements در سرچ کنسول گزارشاتی در مورد اقداماتی که می‌توانید در وب سایت خود انجام دهید تا از نظر سئو بهبود یابد را ارائه می‌دهد. این اقدامات شامل موارد زیر است:

بهبود سرعت بارگذاری صفحه: گوگل با ارائه توصیه‌هایی در بخش Enhancements به شما کمک می‌کند تا سرعت بارگذاری صفحه خود را بهبود بخشید.

بهبود تجربه کاربری با موبایل: گوگل با ارائه توصیه‌هایی در بخش Enhancements به شما کمک می‌کند تا تجربه کاربری صفحات وب سایت خود را در دستگاه‌های تلفن همراه بهبود بخشید.

افزودن محتوای غنی: محتوای غنی، مانند تصاویر، ویدیو و اسکریپت‌ها، می‌تواند تجربه کاربری را بهبود بخشد و رتبه سایت شما را در نتایج جستجو افزایش دهد. گوگل با ارائه توصیه‌هایی در این بخش به شما کمک می‌کند تا محتوای غنی به صفحات وب سایت خود اضافه کنید.

به طور خلاصه، بخش Enhancements در سرچ کنسول یک ابزاری برای بررسی اقداماتی که می‌توان در وب سایت انجام داد، گزارشاتی در مورد سرعت بارگذاری صفحه، تجربه کاربری با تلفن همراه، محتوای غنی و بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو استفاده می‌شود.

بخش Overview در سرچ کنسول گوگل اطلاعات کلی و مختصری از عملکرد وب‌سایت شما در موتور جستجوی گوگل ارائه می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا بهبودهای لازم را انجام دهید و وب‌سایت خود را بهترین شکل ممکن در نتایج جستجوی گوگل نمایش دهید.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.