استراتژی بازاریابی اینستاگرام

نحوه ساختن استراتژی بازاریابی اینستاگرام

اینستاگرام دارای ۷۰۰ میلیون کاربر فعال در ماه است که از این تعداد ۸ میلیون دارای حساب کاربری تجاری هستند. همانطور که می‌دانید اینستاگرام به برندها برای دستیابی به بازار هدفشان و تعامل با مردم که بخشی از استراتژی کلی آن‌هاست، کمک می‌کند.

نزدیک به ۶۰٪ کاربران اینستاگرام در محدوده سنی ۱۸ تا ۲۹ سال هستند و همین موضوع باعث رقابت شدید بین اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌شود زیرا تمایل قشر جوان بیشتر به سمت اینستاگرام معطوف است. در این بین، برندها می‌توانند با استفاده از اینستاگرام با طرفداران خود ارتباط نزدیکی برقرار کنند.

بازاریابی از طریق اینستاگرام یکی از موارد موثر در دیجیتال مارکتینگ است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. برای موفقیت استراتژی بازاریابی اینستاگرام انتشار عکس‌های جذاب به تنهایی کافی نیست و نیازمند نکات دیگریست که در ادامه به آن می پردازیم.

اهداف خود را مشخص کنید.

قبل از هرچیز باید مشخص کنید که در اینستاگرام به چه چیزی می‌خواهید دست یابید؟

حتی اگر شما شخصی باشید که یک عکس از خودتان در فضای مجازی منتشر نکرده‌اید یا از طرف دیگر در فضای مجازی یک فرد کاملا حرفه‌ای محسوب می‌شوید باید برای موفقیت استراتژی بازاریابی اینستاگرام موارد زیر را دنبال کنید:

 1. اینستاگرام چه مزایایی برای شما دارد که شبکه‌های اجتماعی دیگر آن‌ها را ندارند؟
 2. جامعه مورد هدفتان چه کسانی هستند و کدام یک از مخاطبانتان در اینستاگرام فعال می‌باشند؟
 3. اینستاگرام به عنوان یک مکمل در کنار سایر شبکه‌های اجتماعی در استراتژی بازاریابی شما چگونه عمل می‌کند؟

تمرکز اینستاگرام بر موضوع اشتراک گذاری تصاویر بستر مناسبی را برای نمایش فرهنگ سازمانی و تیم شما در کنار محصولات و سرویس‌هایی که ارائه می‌دهید فراهم آورده است. اینستاگرام به مخاطبان این اجازه را می‌دهد که بیشتر با برند یا مارک تجاری شما در ارتباط باشند و در عین حال استفاده از آن در مقایسه با دیگر شبکه‌های اجتماعی بسیار راحت و آسان است.

با توجه به موضوع کار و صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید استراتژی بازاریابی اینستاگرام شما باید به دنبال دستیابی به این اهداف باشد:

 1. افزایش آگاهی از نام تجاری
 2.  نمایش فرهنگ سازمانی
 3. نمایش تیم خود و استخدام استعداد جدید
 4. افزایش مشارکت و وفاداری مشتری
 5. نمایش محصولات و خدمات
 6. بالا بردن و بهبود تجربیات
 7. ترویج دادن مشارکت مصرف کننده
 8. اشتراک گذاری اخبار شرکت یا صنعت
 9. ساخت فضای تعاملی با مخاطبان
 10. ارتباط با افراد تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی
 11. افزایش فروش محصولات از طریق افزایش مخاطبان

در حالی که شما مشغول ساخت استراتژی مورد نظر خود هستید، مواردی که در بالا گفته شد در روند بهبود استراتژی بازاریابی اینستاگرام بسیار موثر خواهند بود.

توسعه مفهوم استراتژی اینستاگرام

صفحه اینستاگرام شما باید دارای محتوا باشد. بسیاری از کسب و کارهای تجاری با استفاده از اینستاگرام تبلیغات بسیار موثری در رابطه با محصولات خود ارائه می‌دهند و در برنامه دیجیتال مارکتینگ خود آن را به طور جدی دنبال می‌کنند. در این میان شرکت‌هایی هم هستند که اغلب بر فرهنگ شرکت و استخدام نیروی جدید تمرکز دارند در صورتی که هدف اصلی نشان دادن برند تجاری است. با توجه به مخاطبان خود و همچنین اهداف مورد نظر باید برنامه‌ای را طراحی و توسعه دهید که از نظر محتوا چشم گیر و جذاب باشد.

برای شروع، مراحل گفته شده را دنبال کنید تا یک محتوای بسیار موثر برای اینستاگرام خود بسازید.

ساخت تم‌های محتوا

با مرور کردن اهداف خود مشخص کنید که دوست دارید محتوای اینستاگرام خود را چگونه نشان دهید. محصولات، خدمات، اعضای تیم و فرهنگ، همگی موضاعات مهمی در این زمینه هستند. زمانی که شما لیستی از محتوای مورد نظر خود داشته باشید موضوعاتی جالب برای عکس‌ها و ویدئوهای خود خواهید داشت.

آیا می‌دانستید تصاویری که چهره افراد در آن مشخص است ۳۸٪ بیشتر از تصاویر بدون چهره لایک می‌خورد؟

ایجاد تم‌های محتوا در رابطه با آنچه که کار می‌کنید، امری ضروری است. با توجه به اطلاعاتی که در دست دارید از طریق تصاویری با مشخصه‌هایی مانند داشتن چهره و رنگ‌های روشن یا ویدئوهایی در رابطه با محصول، تم محتوایی خود را گسترش دهید.

نسبت و نوع محتوا را تعیین کنید

در ابتدا اینستاگرام به عنوان برنامه‌ای برای اشتراک گذاری عکس شروع به کار کرد ولی رفته رفته تکامل بیشتری یافت. این نکته را فراموش نکنید همان گونه که بر روی موضوعات محتوایی خود در صفحه اینستاگرام تمرکز کرده‌اید باید تعادل انواع محتواها را در نظر بگیرید و محتوایی را انتخاب کنید که برای منابع و مخاطبین شما مناسب‌تر است. اگر با استفاده از گزینه ویدئو می‌توانید به تعریف از محصول خود بپردازید، بیشتر روی محتوای خود کار کنید و اگر منابع مورد نیاز برای ساخت یک ویدئو با کیفیت بالا را ندارید بهتر است از این روش فقط در کمپین‌ها و تبلیغات خاص استفاده کنید.

در اینستاگرام کیفیت حرف اول را می‌زند و این ارزش را دارد که برای ایجاد محتوا زمان زیادی را صرف کنیم و محتوایی با کیفیت بالاتر ارائه دهیم.

علاوه بر این اینستاگرام چندین برنامه جانبی دیگر دارد که باعث ایجاد خلاقیت بیشتر در ارائه پست‌های ارسالی می‌شود:

Hyper lapse: این برنامه شامل افکت‌های زمانی است.

طرح بندی یا (layout): به وسیله این برنامه می‌‌توانید عکس و ویدئو خود را در کنار هم ادغام کرده و در یک پست ارائه دهید.

Boomerang: مانند گیف عمل می‌کند و فیلمی کوتاه را به جلو یا به عقب بدون توقف تکرار می‌کند.

این برنامه‌های جانبی باعث می‌شود حتی بدون داشتن توانایی خاص در طراحی، پست خوب و با کیفیتی ارسال کنید.

تنظیم تقویم محتوا

سعی کنید حضوری فعال در اینستاگرام داشته باشید و برای ارسال پست‌های خود زمانی مشخص را در نظر بگیرید. با استفاده از این روش شما می‌توانید بهترین زمان برای دست یابی به بالاترین حد مخاطبان و همچنین مشارکت آن‌ها را پیدا کنید.

زمانی که هدف شما مشخص کردن فرهنگ یا رویدادهای شرکت باشد، در این حین بعضی از محتواها به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد. شما می‌توانید با آماده کردن محتوای مشخص و یک برنامه کلی، انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان دهید. این انعطاف پذیری در زمان وقوع رویدادهای ناگهانی با انتشار سریع مطالب خود را نشان می‌دهد و دیگر پست‌های برنامه ریزی شده برای پر کردن شکاف‌های زمانی استفاده می‌شوند. سعی کنید همواره فعال باشید.

انتشار برند تجاری شما توسط مخاطبان بسیار سودآور خواهد بود و از دلایل آن می‌توان به جذب مخاطب بیشتر و همچنین ایجاد انگیزه در مخاطبین برای اشتراک گذاری مطالب و برند تجاری باشد. بسیاری از برندهای تجاری در ابتدا از محتوای تولید شده توسط اینستاگرام استفاده می‌کنند تا به نمایش درآیند.

علامت‌های تجاری مانند Anthropologies، GOPRO، Home Goods و حتی اینستاگرام از UGC برای ارتقاء برند خود استفاده می‌کنند.

تعریف UGC: محتوای تولید شده توسط کاربر یا (‌user- generated content) نام دارد. به وسیله UGC به مخاطبان اجازه داده می‌شود که در رابطه با برند، تولید محتوا کنند.

برند AIRBNB به طور کامل از UGC استفاده می‌کند. در صفحه اینستاگرام این برند تمامی تصاویر مکان‌ها واقعی است و مشتریان می‌توانند از طریق سایت این مکان‌ها را رزرو کنند همچنین مخاطبان با استفاده از مکان یابی اینستاگرام می‌توانند مکان‌هایی ک توسط مشتریان ذکر شده را پیدا کنند.

UGC می‌تواند بسیار ارزشمند باشد اما همانطور که می‌دانید عکس‌های انتخابی باید زیبایی برند تجاری شما را نشان دهند. قبل از هرچیز از حساب کاربری خود و همچنین پست‌ها قبل از اشتراک گذاری اطمینان حاصل کنید ذکر نام عکاس اصلی در عنوان، اعتبار صفحه اینستاگرام شما را نشان می‌دهد.

مشخص کردن دستورالعمل های تیمی: سبک، انتشارات، جریان کاری

سازگاری با رسانه اجتماعی و همچنین زیبایی شناسی کلید موفقیت برند تجاری شماست. انتشار پست در اینستاگرام نیازمند دقت و ترکیب دستورالعمل‌ها، فیلترها و متن‌هاست که باعث تجربه بیشتر و یکپارچگی برند تجاری شما در اینستاگرام می‌شود.

با استفاده از فیلترها، ترکیب بصری، تگ گذاری مکان‌ها و استفاده از هشتگ‌ها در متن خود به پتانسیل بالایی در صفحه اینستاگرام خواهید رسید.

در اینجا چند نکته برای اطمینان از استراتژی بازاریابی اینستاگرام به شما معرفی می کنیم:

حفظ زیبایی نام تجاری

برای زیبایی نام تجاری لوگو، وب سایت، گرافیک، عکاسی و سایر گزینه‌های مربوط به اینستاگرام مهم هستند. محتوای اینستاگرام شما با ویرایش‌ها و فیلترهایی که انتخاب می‌کنید باید همخوانی داشته باشند. رعایت این اصول برای حفظ نام تجاری مهم است.

درک ترکیب مارک خود

همانطور که قبلا اشاره کردیم عکس و تصاویر در اینستاگرام بسیار مهم هستند و نحوه عکاسی مهارتی است که همه افراد آن را ندارند. ترکیب چند عنصر اصلی و ایجاد حس هماهنگی بصری برای پروفایل کاربری شما بسیار مهم است. مانند:

 • پس زمینه
 • تعادل فضای سفید
 • رنگ غالب
 • موضوع

فیلترهای اینستاگرام خود را بشناسید و از دیگر ابزارهای خلاقانه استفاده کنید.

اینستاگرام چندین روش برای ویرایش عکس‌ها و ویدئوها ارائه می‌دهد. به همین دلیل باید با فیلترها و زیبایی‌شناسی‌ها آشنا شد. همچنین سعی کنید محتوای بصری خود را سازگار نگه دارید. همیشه از اندازه و وضوح عکس‌های اینستاگرام خود اطمینان حاصل کنید. ابزاری مانند VSCO و After light در ویرایش عکس کمک بزرگی می‌کنند.

متن‌های خود را با دقت تنظیم کنید

نوشتن متن خوب و تاثیرگذار یکی از مهم‌ترین ارکان استراتژی بازاریابی اینستاگرام و به طور کل بازاریابی محتواست و مکمل خوبی برای معرفی برند شما می‌باشد. یک تصویر زیبا به تنهایی عالی است اما یک تصویر زیبا به همراه یک متن خوب، فوق العاده است.

سعی کنید موارد مهم متن خود را در سه خط اول بیاورید. متون خود را به گونه‌ای ویرایش کنید که باعث جلب توجه مخاطبانتان شود.

اعتماد به هشتگ خود

هشتگ مورد مهمی در اینستاگرام به شمار می‌رود. به همین دلیل باید به گونه‌ای نوشته شوند که خواندن آن‌ها آسان باشد و همچنین دسترسی به آن‌ها راحت باشد. با استفاده از هشتگ می‌توان مخاطب و مشارکت صفحه را بالا برد.

قدرت محیط جغرافیایی را فراموش نکنید

تگ کردن یک مکان خاص یکی از راه‌های بالا بردن مشارکت در اینستاگرام است و به کاربران این اجازه را می‌دهد که با جستجوی یک تگ مشخص محتوای شما را پیدا کنند. در واقع پست‌هایی که حاوی تگ مکان هستند ۷۹٪ مشارکت بیشتری نسبت به پست‌های بدون تگ دارند.

برای سازمان‌هایی که از اینستاگرام در حین سفر خود استفاده می‌کنند برچسب گذاری جغرافیایی ویژگی مهمی محسوب می‌شود و به پیگیری یک مکان خاص یا یک رویداد جذاب کمک می‌کند.

سعی در اشتراک گذاری اجتماعی در سراسر شبکه

به وسیله اینستاگرام می توانید به دیگر شبکه های اجتماعی متصل باشید و پست های اینستاگرامی خود را به این شبکه ها انتقال دهید. مانند: Facebook، Twitter، Tumblr، Flickr و Swarm همچنین با ایجاد IFTTT و با استفاده از کانال های انتقالی عکس های خود را در بخش آلبوم فیسبوک و توییتر به اشتراک بگذارید.

IFTTT چیست؟ مخفف کلمه ( if this then that) می باشد. در سال 2010 بوجود آمد و با شعار ( بگذارید اینترنت کارهایتان را انجام دهد). با استفاده از این برنامه می توان تمامی دستگاه های هوشمند را به صورت اتوماتیک کنترل و هدایت کرد.

برنامه خود را در اینستاگرام مشخص کنید که می خواهید پست متقابل داشته باشید یا محتوای اینستاگرام خود را به همان روش ادامه دهید. اگر پست متقابل استراتژی مورد انتخابتان است مطمئن شوید هرکسی که حساب کاربری شمارو مدیریت می کند به حساب های پیوند شده در صورت نیاز به تایید هویت مجدد دسترسی داشته باشند.

شناسایی نقش ها و اعضای تیم

مدیریت رسانه اجتماعی شما قطعا باید بخشی از بازاریابی اینستاگرام شما باشد اما ممکن است دیگر اعضا نیز ارزشمند باشند و این موضوع بستگی به تیم و اهداف شما دارد. در این موقعیت تقسیم وظایف با توجه به قابلیت های هر فرد می تواند موثر واقع شود.

این تقسیم بندی شامل: ایجاد محتوا، انتشار، مدیریت جامعه، کشف و تجزیه و تحلیل و … می باشد. سازمان هایی که قبل از انتشار پست به تصویب نیاز دارند باید یک فرآیند روشن برای ایجاد و مرور محتوا ایجاد کنند.گرفتن و به اشتراک گذاری لحظات در زمان واقعی یکی از اهداف اینستاگرام است.

هنگام ارسال رویداد های واقعی مطمئن شوید گردش کار شما متوقف خواهد شد.

مشارکت و تنظیم دستورالعمل برای مدیریت جامعه

اینستاگرام به وسیله UGC پتانسیل زیادی برای تعامل ارائه می دهد. اگر مشارکت در اینستاگرام را نادیده می گیرید و فقط به انتشار پست اهمیت می دهید فرصت رشد ذهنی را از دست خواهید داد.

در اینجا چند روش در رابطه با ایجاد تعامل بهتر برای استراتژی بازاریابی اینستاگرام بیان خواهیم کرد:

بهینه سازی بیو و لینک هایتان (پیوست)

بیو اینستاگرام دارای محدودیت 150 کاراکتر است و تمرکز این قسمت باید بر روی نام تجاری شما باشد. همچنین بیو محل خوبی برای آگاهی است که شامل یک برند هشتگ شده و نحوه چگونگی اشتراک گذاری و پیدا کردن محتوای مرتبط با برند را به کاربران یاد می دهد.

این را بدانید که فقط یک لینک یا پیوست می توانید در بیو اینستاگرام خود داشته باشید. همچنین می توانید با قرار دادن لینک در بیو و ارجاع دادن پست ها به لینک مربوطه به پست های فردی بپردازید.

دنبال کردن حساب کاربری صنعتی و افراد تاثیر گذار در اینستاگرام

چه نوع محتوایی را می خواهید بدون توقف در اینستاگرام خود داشته باشید؟ برای مثال اگر شما یک خرده فروش لباس باشید خواهان دنبال کردن بهترین وبلاگ نویسان مد هستید و به راحتی می توانید مفاهیم جالب را زیر نظر داشته باشید و با استفاده از همین مفاهیم خودتان به الهاماتی دست یابید و ایجاد محتوا برای صفحه خود بکنید. با دنبال کردن صفحه اینستاگرام، حساب های کاربری دیگر را برای دنبال کردن معرفی می کند.

این روش همچنین به تنظیم دستورالعمل های اساسی در مورد اینکه کدام نام تجاری شما را دنبال می کند یا نه کمک می کند. با بررسی هر شخص دنبال کننده اطمینان حاصل کنید که مناسب برند تجاری و مخاطبانتان هستند.

مدیریت مشارکت و وظیفه پیام های ورودی

پیام هایی که نیازمند پاسخگویی می باشند. تیم شما باید برنامه ای برای این وظیفه داشته باشد مانند:

 • درخواست پشتیبانی یا خدمات مشتری
 • نظرات منفی یا نادرست
 • سوالات شغلی
 • تشویق فروش
 • هرزنامه ها

پیام های خاص ممکن است نیاز به یک مسیر مجدد به یک پلتفرم دیگر داشته باشند. برای مثال در رابطه با مسایل پشتیبانی استفاده از چت مستقیم، تلفن یا ایمیل بسیار راحت است. از Bilty برای کوتاه کردن لینک ها جهت یادآوری راحت و مرتبط با صفحات مربوطه استفاده می شود.

Bilty چیست؟ به وسیله سایت Bilty.com می توانید آدرس های اینترنتی خود را کوتاه کنید.

نظارت بر کلمات کلیدی برند تجاری و اشتباهات املایی

یکی دیگر از راه ها برای فهمیدن اینکه چه کسانی در مورد برند شما کنجکاو هستند حتی اگر نام شما را ذکر نکرده باشند، نظارت بر کلمات کلیدی برند است که شامل:

 • نام برند تجاری شما
 • اشتباهات رایج
 • نام محصولات، خدمات یا حوادث
 • شرایط مربوط به نام تجاری شما

استفاده از استوری اینستاگرام برای تست محتوا

استوری اینستاگرام یکی از گزینه های محبوب و فعال در اینستاگرام است و برای تولید محتوا در آن واحد، بسیار موثر است. اما در عین حال می تواند به صورت ناگهانی اتفاق بیوفتد. کاربران دید متفاوتی نسبت به استوری اینستاگرام دارند. برای داشتن استوری های جذاب متن محتوای خود را ساده و قابل فهم بنویسید تا مخاطبان همواره استوری های شما را پیگیری کنند و از آن به سادگی نگذرند.

نتیجه گیری

ردیابی عملکرد محتوا و رشد مخاطبانتان به شما این امکان را می دهد که استراتژی بازاریابی اینستاگرام خود را در طول زمان تطبیق دهید و باعث ایجاد محتوای بیشتر و پاسخگویی متقابل به مخاطبان خود باشید . و این در حالی است که باعث کمک به بهینه سازی کمپین های آینده می شود. با توسعه استراتژی بازاریابی اینستاگرام برند، با انواع مختلف محتوا، گردش کار و شیوه های تعامل آشنا می شوید. استراتژی ها یکسان نیستند و ما امیدواریم با راهنمایی ها و نکته هایی که در این مقاله بیان کردیم در نحوه ی بازاریابی شما تفاوتی مثبت ایجاد کرده باشیم.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.