انواع نورپردازی در عکاسی

انواع نورپردازی در عکاسی

چه در عکاسی پرتره و چه در عکاسی صنعتی از اشیاء، شیوه‌های زیادی برای نورپردازی وجود دارد، اما به طور کلی در دنیای نورپردازی سه شیوه اصلی وجود دارد که تمام گونه های نورپردازی را در بر می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم به این روش ها بپردازیم.

نورپردازی سیلوئت

اولین روش نورپردازی در عکاسی، سیلوئت یا همان ضد نور است در این شیوه از نور پردازی، خطوط حاشیه و خارجی جسم اهمیت دارد. تصویر ذهنی اکثر ما از عکاسی سیلوئت یا ضد نور، سوژه کاملا سیاه و پس زمینه روشن است اما باید بدانید که در تمام سیلوئت‌ها سوژه کاملا تیره نیست، تنها  خطوط خارجی آن‌ها بیشتر مورد اهمیت است و در تصویر نمایان‌تر خواهد بود.

چیدمان نوری سیلوئت یا ضد نور

چیدمان نوری سیلوئت بسیار ساده است. منبع یا منابع نور را به پس زمینه می‌دهیم طوری که خطوط خارجی با جزییات بیشتری مشخص شود.

در عکس زیر شیوه چیدمان نوری سیلوئت در عکاسی را مشاهد می‌کنید.

 

نورپردازی نوتان

تصویر حاصل از این نوع نورپردازی تخت و دو بعدی است. کنتراست بسیار کم دیده می‌شود و از هیچ نور جدا کننده‌ای در آن استفاده نمی‌شود. این کار به وسیله نور بسیار زیاد پخش شده در محیط انجام می‌شود. سوژه هایی که با نورپردازی نوتان عکاسی شده‌اند به نظر می‌رسد که به پس زمینه چسبیده است.

چیدمان نوری نوتان

برای عکاسی با استفاده از نورپردازی نوتان به چهار منبع نور نیاز است. می‌توان به جای چهار منبع نور از دو منبع نور و دو رفلکتور استفاده کرد. استفاده از دو نور در پس زمینه و دو نور روی سوژه، می‌تواند عکاسی با نورپردازی نوتان را کاملا اجرا کند.

در عکس زیر شیوه چیدمان نوری نوتان در عکاسی را مشاهد می‌کنید.

 

چیاروزکورو

چیاروزکورو در ابتدا شیوه نورپردازی در نقاشی بود که بعد ها در عکاسی و سینما وارد شد. چیاروزکورو به معنی تیرگی روشنی است.

در این شیوه با استفاده از ایجاد سایه ها و کنتراست تصمیم بر ساخت عمق در تصویر است این نوع نورپردازی نه تنها بیشترین کاربرد را در عکاسی و سینما دارد بلکه شیوه های نورپردازی پروانه ا،رامبرانتی و … در پرتره ا در ر می گیرد

چیدمان نوری چیاروزکورو

انواع بسیار مختلفی برای چیدمان نوری به سبک چیاروزکورو وجود دارد که در اینجا ما به توضیح شیوه رامبرانتی در عکاسی پرتره با استفاده از یک نور بسنده می‌کنیم. برای عکاسی به این شیوه کافیست یک شاخه نور در زاویه چهل و پنج درجه دوربین در حالت‌های انگل قرار دهیم.

در عکس زیر شیوه چیدمان نوری چیاروزکورو در عکاسی را مشاهد می‌کنید.

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.