Active Directory چیست؟

Active Directory چیست؟

Active Directory و یا نام کامل‌تر آن Active Directory Directory Services امکان مدیریت اجزای شبکه نظیر کاربران، قوانین و سیاست‌ها و ... را به مدیران شبکه و همچنین کاربران ارائه می‌دهد، شما در اکتیو دایرکتوری User های موجود در شبکه را تعریف کرده و قوانینی روی آن‌ها اعمال می‌کنید و شبکه خود را مدیریت می‌کنید. سروری که دامین مورد نظر شما را مدیریت می‌کند Domain Controller نامیده می‌شود، یعنی این سرور حاوی تمامی اطلاعات مدیریتی است.

در شبکه‌ای مبتنی بر دامین هنگامی که سیستم عامل کاربران بالا می‌آید آن‌ها یوزر نیم و پسورد تعیین شده را وارد کرده و این اطلاعات به سمت سرور اکتیو دایرکتوری مربوط به دامین رفته و در صورت صحیح بودن اطلاعات کاربری اجازه ورود کاربر به سیستم عامل خود را خواهد داد.

قوانینی هم که مدیر شبکه بر روی سیستم عامل کاربران شبکه وضع کرده هنگام ورود کاربران اعمال می‌شود به عنوان مثال مدیر شبکه اجازه اجرای برنامه را به شما نداده. این قانون هنگام ورود شما به سیستم بعد از وارد کردن رمز عبور و تایید آن بر روی سیستم شما اعمال می‌شود .

 همیشه راه اندازی اولین DC  بسیار مهم است، اولین دامین کنترلر به عنوان اصلی‌ترین دامین کنترلر یا به اصطلاح primary domain controller شناخته می‌شود، این سرور اولین سرور در ریشه Forest ای خواهد بود که در آینده ایجاد می‌شود، در مقالات بعدی هینزا می‌توانید مراحل راه اندازی DC در Windows Server 2008 R2 مشاهده نمایید.

بیشتر بخوانید:

آخرین مقالات

با ما همیشه به روز باشید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ارتقای خدمات طراحی دیجیتال

ما منتظر شما هستیم

طیف وسیع خدمات هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.

هینزا در حوزه IT و در اختیار داشتن کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه های شبکه، برنامه نویسی و امنیت، می تواند به صورت یک جا پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.